Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Коронавирус

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се борат со коронавирусот, децата може да бидат поранливи на тоа поради појава на секундарна болест, која…

Тексас има повеќе заразени со коронавирус дневно од која било земја во Европа

Во американската сојузна држава Тексас во последните 24 часа пријавени се 10.028 нови случаи на коронавирус, што е најголемото дневно зголемување на бројот на новозаразени од почетокот на епидемијата. Федералната држава, која има 30…

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на бројот на новозаболени и починати, а зголемување на бројот на оздравени лица во споредба со претходната недела на…

Голем прилив на пациенти во Белград, за 24 часа, примени 144 заразени во болниците

На Клиниката за инфективни болести на Клиничкиот центар на Србија има 92 пациенти со умерена и тешка клиничка слика, а во болницата во Земун има 380 пациенти, од кои 30 се на интензивна нега, пренесува РТС. Состојбата во Нови Пазар е…

Во Србија еден од најлошите денови, со 357 заразени, но Вучиќ се откажува од полициски час

Во последните 24 часа во Србија 8.590 лица биле тестирани за коронавирус, а 357 од нив биле позитивни. Починаа 11 лица. Како што рече претседателот Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста, ова е втор најлош ден по бројот на…

Словенија ги ограничи собирите, епидемиолозите се жалат на однесувањето на младите

Поради растот на случаи на коронавирус, словенечката влада денеска ги ограничи јавните и приватните собири на максимум десет лица, а повеќе од тоа ќе биде дозволено само со евиденција на учесниците, рече владиниот портпарол за Ковид-19,…

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на порталот „Ворлдометерс“. Најголем број случаи има во САД, каде речиси 3,1 милион луѓе се разболеле од…

Во Црна Гора потврдени 53 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа, во Црна Гора се регистрирани 53 нови случаи на инфекција со коронавирус од 392 спроведени тестирања. Регистрирани се 35 нови случаи во Подгорица, шест во Цетиње, пет во Бјело Пољe, три во Бар, два во Будва и по…

Во Задар коронавирусот се проширил на свадба со 300 гости

Во областа на Задар заразени се уште три лица, кои биле во контакт со заболен здравствен работник што пред пет дена бил на свадба со 300 гости. „Заболената млада жена, која е здравствен работник, пред пет дена била на свадба во областа…

Имаме ли конечно лек кој ќе го уништи Ковид-19? Лекот на американска компанија покажал…

Американската биофармaцевтска компанија „Innovation Pharmaceuticals“, известила за најновиот напредок во истражувањето на лекот Brilacidin, како потенцијална терапија против болеста Ковид-19. Најновите резултати се исклучително…

Заврши вонредната владина седница вечерва – Донесени се важни одлуки

Владата на Република Северна Македонија на 75-тата седница што се одржа денеска, донесе дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД-19, со која од државјаните на Република Србија, Република…

Еден заболен со коронавирус може да зарази уште 100 други – пулмолог објаснува што е…

Само еден заразен со коронавирус без маска може да зарази 100 други кои исто така не носат, а оддалечение се од него најмалку еден ипол метар, вели пулмологот д-р Татјана Радосавлјевиќ. Маска, како што предупредува д-р Радосавлјевиќ,…

Најнова вест: 163 новозаразени и 8 починати од коронавирус во Македонија за едно деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1, Кавадарци-1,…

Во БиХ 244 нови случаи на коронавирус

Во Босна и Херцеговина се потврдени 244 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што земјата се доближи до рекордниот број на новозаразени регистрирани во неделата, кога имаше дури 289. Како што објавија од ентитетските институции за…

Кинеска компанија доби 66 милиони долари за развој на вакцинa против „Ковид-19“

Кинеската компанија „Кловер биофармација“ доби 66 милиони долари од Коалицијата за иновации во подготвеноста за епидемии (ЦЕПИ), која е составена и финансирана од влади и филантропски здруженија, за да го поттикне откривањето на вакцина…

„Просечната возраст на пациенти сега е за 15 години помалку“

Новите случаи на коронавирус во Соединетите Држави сега се во просек 15 години помлади од пациентите во раните фази на пандемија. Според главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи, ова го потврдуваат податоците за пациенти од…

Претседателот на Бразил заболен од коронавирус

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро (65), има коронавирус, пренесува бразилскиот Си-ен-ен. „Тестот покажа дека сум позитивен“, рекол Болсонаро со маска на лицето пред новинарите, додавајќи: Болсонаро го релативизираше…

СЗО: Епидемијата се засилува, пикот на пандемијата сѐ уште не е достигнат

Светската здравствена организација (СЗО) за време на викендот регистрирала околу 400.000 нови случаи на Ковид-19 во светот, што, според неа, покажува дека новата пандемија на коронавирус не покажува никакви знаци на слабеење.…

Српскиот народ се излеа на улиците – Масовни демонстрации во Белград по одлуката за…

Повеќе илјади демонстранти упадна вечерва во зградата на српскиот парламент по најавата на претседателот Александар Вучиќ дека ќе го врати полицискиот час по последното ширење на коронавирусот во земјата. Граѓаните почнаа да се…

Вучиќ: Ќе вакцинираме два милиони луѓе

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја објави задолжителната вакцинација против грипот на два милиони најзагрозени „за да не се судрат грипот и коронавирусот“. Тој на прес конференцијата за новинари која заврши предмалку, наведе,…