9 C
Скопје
23. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Македонија

Видео: Ова е карантин зоната каде што ќе бидат донесени 200-те македонски граѓани од странство

CENTAR MKD
На Криволак, во касарната Пепелиште, каде ќе биде првиот прифатен пункт за нашите граѓани кои се враќаат од држави со висок ризик, во групна изолација....
Коронавирус Македонија

61.500 денари казна за лицето кое што не се ставило во самоизолација

CENTAR MKD
Основното јавно обвинителство Кавадарци до кавадаречкиот суд поднел Предлог за издавање казнен налог против едно лице обвинето дека сторило кривично дело – Непостапување според здравствени...
Коронавирус Centar Македонија

Пендаровски за кризата со коронавирусот: Луѓе маф ни е работата, многу е лоша во економска смисла

CENTAR MKD
Луѓе маф ни е работата, многу е лоша во економска смисла, рече претседателот Стево Пендаровски во вечерашното гостување на Телма. – 500 до 700 милиони...
Коронавирус Македонија

Пендаровски: Не е исклучено да се воведи поинаква состојба од оваа што ја имаме сега во две општини

CENTAR MKD
Можно е да го смениме ставот поради тоа што веќе имаме случај на коронавирус во Скопје, каде живеат 600.000 луѓе со околината, рече Стево Пендаровски...
Коронавирус Македонија Свет

Поразувачки бројки од Италија – Нови 345 мртви и над 3500 заразени во 24 часа, бројката надмина 30.000

CENTAR MKD
Драматична ситуација во Италија, бројот на новозаразени се искачи за уште 3.526 лица и нови 345 мртви. Во овој момент бројката на вкупно регистрирани заразени...
Коронавирус Македонија

(ВИДЕО) Закажана вонредна прес конференција на д-р Венко Филипче – следета ја во живо на Centar

CENTAR MKD
Mинистерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска (вторник, 17.03.2020 година), во 19:00 часот, ќе одржи прес-конференција во Медија центарот во Владата на Република Северна Македонија....
Коронавирус Направи Сам

Направете сами заштитна маска за само 2 минути

CENTAR MKD
Еве начин како сами да направите заштитна маска од хартиени салфети за само 2 минути.Потребни ви се: хартиени салфети, гумички за тегла и селотејп. Начинот...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

5 нови заразени од коронавирус попладнево, бројката се искачи на 31

CENTAR MKD
Попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, од нив 5 се позитивни на вирусот. Позитивна е сопругата на веќе дијагностицираниот пациент од Скопје и 4...
Коронавирус Македонија

Влада: Сите кои ќе излезат од државава ќе потпишуваат изјава дека нема да се враќаат 3 месеци?

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 21 седница, го разгледа и го усвои Записникот од Вториот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Амбуланта во Дебар под карантин, персоналот позитивен на коронавирусот?

CENTAR MKD
Доктор Арбен Аголи од Дебар, на својот Фејсбук профил информира дека персоналот е заразен со коронавирус и дека затоа една амбуланта ќе биде две недели...
Коронавирус Centar Свет

Застрашувачки бројки од Шпанија: Скоро 1.500 новозаболени и речиси 170 мртви за 24 часа

CENTAR MKD
Пандемијата корона вирус продолжува да се шири во светот. Во Шпанија се регистрирани повеќе од 10 илјади случаи на заболени од новиот коронавирус,за едно деноноќие...
Коронавирус Centar Свет

Во Албанија бројот на заразени со коронавирус се зголеми на 55 лица

CENTAR MKD
– Со потврдените четири нови случаи со коронавирус, во Албанија бројот на заразени со овој опасен вирус се зголеми на 55 лица. -Во последните 24...
Коронавирус Македонија

Петровска: ЕВН и ЕЛЕМ, пример за општествено одговорни компании кои за помалку од 24 часа одговорија на нашето барање да ги осветлат безбедносните пунктови Бошков мост и Глобочица

CENTAR MKD
– ЕВН и ЕЛЕМ, пример за општествено одговорни компании кои за помалку од 24 часа одговорија на нашето барање да ги осветлат безбедносните пунктови Бошков...
Коронавирус Македонија

Филипче очекува да се зголеми бројот на 2000 заразени од коронавирус во Македонија, пикот ќе биде за еден месец од сега

CENTAR MKD
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција посочи дека во земјава би можело да се очекува зголемување на бројот на заболени од ковид-19...
Коронавирус Свет

Кинеските научници со ново откритие: Кажаа која крвна група е најзагрозена, а која е најотпорна на коронавирусот

CENTAR MKD
Луѓето со крвна група А се најподложни на зараза со коронавирус, додека оние со крвна група нулта се најотпорни, покажува резултатот од истражувањето на група...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Сите 200 нашинци кои беа заглавени на унгарско-српската граница ќе одат во карантин во касарната Пепелиште

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција повтори дека денеска до 12 часот има регистрирано 26 заразени, од кои утрово се тестирани 10, а...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Од Скопје се сите тројца новозаразени од коронавирус – Вкупната бројка се искачи на 26

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференција потврди дека има три заболени пациенти, кои првично се тестирале во „Жан Митрев“, а потоа резултатите биле потврдени...
Коронавирус Македонија

УСЈЕ донира 50.000 евра за набавка на медицинска опрема

CENTAR MKD
Цементарница УСЈЕ АД донира 50.000 евра за набавка на медицинска опрема за Министерството за здравство. Со средствата ќе биде набавена медицинска опрема која по консултација...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Шпанија го изгласа протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО.

CENTAR MKD
Сите наши партнери и сојузници, сите 29 земји членки на НАТО и формално ја прифатија Република Северна Македонија за 30-та земја членка, соопшти Оливер Спасовски....