Browsing Category

Референдум 2018

Русите со неочекуван потег за референдумот во Македонија: Њујорк тајмс објави детали

„Москва прави големи напори за неуспех на референдумот на кој на 30 септември Македонците треба да се изјаснат дали прифаќаат влез на земјата во ЕУ и НАТО“, објави синоќа „Њујорк тајмс“, оценувајќи дека главна цел на оваа пропагандна…

Камчев:Лично сум ЗА договорот со Грција и не сме имале похрабар лидер од премиерот Заев

Камчев: Лично сум ЗА договорот со Грција и не сме имале похрабар лидер од премиерот Заев Ви пренесуваме дел од интервјуто на бизнисменот Орце Камчев за Фактор: Р.Ф. – Дали договорот со Грција, референдумот и промената на уставното име…

Заев денес е во Охрид, а причината за тоа е една!

Денес (17.09.2018, понеделник) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и собири ширум земјата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе учествува на трибина со граѓани пред…

Ахмети: 30. септември нема да се повтори два пати

Демократската унија за интеграција во рамките на активностите на кампањата за референдумот одржа собир со граѓаните во Кичево, каде лидерот на партијата Али Ахмети го претстави ставот за влез во НАТО. Ахмети рече дека на 30. септември се…

Фотографии од кои ќе ви се наполни душата: Десетици илјади граѓани на едно место маршираа ЗА…

Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото и силната поддршка на вчерашниот марш, 17.09.2018 Коалицијата за европска Македонија им се заблагодарува на граѓаните за заедништвото, за силната…

Фотогалерија: Кирацовски презадоволен од посетеноста – упати силна порака до нацијата!

- Денешниот марш продолжува кон капијата на Европската Унија и НАТО! Денешниот масовен митинг претставува јасен и гласен одек на граѓаните за нашата желба и заложба да сме дел од големото европско семејство во кое и вредносно и…

Заев: Верувам дека на 30. септември граѓаните ќе донесат одлука за европска Македонија

Сонуваме сите 27 години и денеска конечно сме исправени да го оствариме нашиот сон, да обезбедиме европска иднина за нашите деца и генерациите после нас. НАТО и ЕУ не поврзува сите, затоа оваа аспирација конечно имаме шанса да ја зграпчиме…

Со над 100 автобуси, граѓани пристигнаа да маршираат за европска Македонија

Со транспаренти „За европска Македонија“, организрано во групи, граѓани од цела Македонија, се упатија кон збирното место Црвениот крст. Организаторите од сите градови им поделија и маички на оние кои ќе маршираат до ЕУ инфо центарот. На…

ФОТО: Народот се излеа на улиците, нема каде игла да се фрли: Еве колку граѓани има на историскиот…

Десетици илјади граѓани од цела Македонија учествуваат на денешниот марш за Европска Македонија, кој тргнува од Црвен крст во Скопје, а завршува кај седиштето на Делегацијата на ЕУ.

Заев предмалку со моќна порака до Мицковски: Пријателе Мицковски време е …

-Пријателе @MickoskiHM, време е да изградиш став. Потребен е став наместо страв!,твитна премиерот Зоран Заев на твитер, објавувајќи го следното видео: Пријателе @MickoskiHM, време е да изградиш став. Потребен е став наместо страв!…

ФОТО: Се е спремно за историскиот марш утре – Кирацовски со моќна порака!

-Подготовките за утрешниот голем марш се започнати! Утре Скопје ќе биде преплавено со граѓаните за Европска Македонија! Со сите нас кои сме подготвени на идните генерации да им обезбедиме светла и перспективна иднина, европска иднина!…

Судијката Гошева предлага Уставниот суд да изрече времена мерка стопирање на сите активности за…

Судијката Елена Гошева предлага Уставниот суд да изрече времена мерка – стопирање на сите активности за одржување и спроведување на референдумот, дознава „Макфакс“ од извори во судот. Според истите извори, Гошева е судија известител за…

(Видео) Заев: До небо верувам дека нашиот народ нема да бојкотира и да оди против државата

Имаме огромни пријатели со чија помош оваа наша земја, заедно со граѓаните, ќе ја направиме земја за почит, изјави премиерот Зоран Заев на граѓанска трибина во Демир Хисар. https://www.youtube.com/watch?v=0waa7wOMtwY Тој порача дека…

Уставен суд на 19 септември ќе одлучува за уставноста на одлуката за референдум

Судиите од Уставниот суд следната недела на 19 септември на закажаната седница со почеток од 9.30 часот ќе ги разгледуваат инцијативите за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум донесена од Собранието…

(Видео) Могерини за референдумот: Вие одлучувате за вашата иднина, не молчете

Со политичко лидерство и водство, храброст и одговорност можете да одите напред, порача Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и заменик-претседател на Европската комисија,…

Заев-Мичел: Референдумот е шанса за остварување на нашите стратешки цели и затоа поддршката на САД е…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и своите соработници, оствари средба со помошник државниот секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Арон Вес…

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент. Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и…

Коѕијас: Договорот за името не е резултат на надворешен притисок, туку на компромис

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во говор пред норвешкиот институт за Меѓународни односи негира дека договорот за името помеѓу Атина и Скопје е резултат на надворешен притисок, пишува грчкиот весник „То Вима“.…

Заев: Народот секогаш носел мудри одлуки

Премиерот Зоран Заев од Крива Паланка порача дека народот секогаш носел мудри одлуки и на 30 септември ќе гласа за европска Македонија, колку и некој да не го кажува својот став. „Заедно сме бидејќи бизнисот знае дека се отвораат…

Ахмети: Нема подобра алтернатива за нас од НАТО и ЕУ

Демократската унија за интеграција денес во Дебар оствари средба со граѓаните во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, од Дебар истакна дека ДУИ беше дел од постигнување…