30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 445

Author : C +

МАКЕДОНИЈА

Со пенкало си го преправил датумот на важност на патната исправа: приведен маж од Турција на граничниот премин Стар Дојран

C +
Синоќа, во 3.50 часот, на граничниот премин Стар Дојран полициски службеници го лишиле од слобода Е. И. (56) од Република Турција. При пасошка контрола било...
МАКЕДОНИЈА

Над 20 казни за непрописно управување електричен тротинет во Тетовско, за возрасните глобата е до 80 евра, за децата и нивните родители казната е од 120 евра

C +
Во изминатите два месеца, јули и август, на тетовското подрачје биле изречени над 20 казни на лица што непрописно управувале електрични тротинети, кои најмногу се...
ЛОКАЛНО

Герасимовски: 110 решенија по 7.000 денари за семејствата со новороденче во Центар

C +
110 решенија на барателите за остварување на правото за користење парична помош за новороденче додели денеска градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски. Оваа парична помош...
СВЕТ

Путин оди кај Џјинпинг во Пекинг: втора средба на рускиот и кинескиот лидер оваа година

C +
Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Шји Џјинпинг, ќе се сретнат во октомври во Пекинг кога ќе имаат детаљни билатерални разговори во рамките...
СВЕТ

Автобус излетал од патот во Црна Гора, има повредени и загинати

C +
Автобус излетал од патот во Црна Гора, има повредени и загинати Најмалку три лица загинаа, а неколку се повредени во сообраќајната несреќа што се случи...
СВЕТ

„Се слушаат сирени, артилерија, дронови“ – први снимки од воената акција во Нагорно-Карабах

C +
Сирени и звуци на борби се слушаат на видеата објавени на социјалните мрежи откако Азербејџан почна со воена акција во Нагорно-Карабах. На видеото од Степанакерт...
МАКЕДОНИЈА

Села претпочита коалиција од сите партии на Албанците, без партии на Македонците, „Премал сум за да кажам не на оваа голема идеја“

C +
Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) – Али Ахмети изјави дека не ја исклучува можноста во „Фронтот за Европа“ да има партија од македонскиот...
МАКЕДОНИЈА

МОН по средбата со синдикатите: ниту еден наставник нема да биде отпуштен од работа, личните примања по трет пат во период од една година да бидат зголемени

C +
Реформата на основното образование ќе продолжи согласно предвидената динамика, затоа што ги дава очекуваните ефекти. Предизвици постојат и тие се надминуваат преку заеднички пристап, а...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Зеленски и Лавров очи во очи во Њујорк: за првпат од почетокот на војната ќе бидат во иста просторија

C +
Во Њујорк денеска почнува 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации на која ќе се соберат повеќе од 140 светски лидери и државни претставници,...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Зеленски: Зошто се’ уште има простор за руските терористи во Обединетите нации

C +
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги праша Обединетите нации (ОН) зошто му дозволиле на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да присуствува на светската организација...
СВЕТ

Бајден: Разбирам дека сте загрижени за моите години, но се кандидирам оти Трамп ќе ја уништи демократијата

C +
Џо Бајден – најстариот американски претседател во историјата на земјата, вчера изјави дека го разбира фокусот на неговата возраст, но дека се кандидирал за реизбор...
МАКЕДОНИЈА

Спречен нелегален внес на опрема за детектирање на метал, воени шлемови, револвери

C +
Опрема за пронаоѓање злато и други метали, но и војнички шлемови и стари револвери кубури – антиквитети, се запленети на влез на граничниот премин Табановце...
МАКЕДОНИЈА

„Германија ја очекува Северна Македонија во ЕУ“ – Ковачевски се сретна со германскиот канцелар

C +
Премиерот Димитар Ковачевски, имаше куса средба со германскиот канцелар, Олаф Шолц, во рамки на настанот за одбележување на 50-годишнината од членството на Германија во Обединетите...
МАКЕДОНИЈА

Воспоставени дипломатски односи со Јужна Африка

C +
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за надворешни работи на Јужна Африка, Наледи Пандор, потпишаа Заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу...
ЛОКАЛНО

Нов сообраќаен режим на булеварот Македонски просветители во Охрид

C +
СВР Охрид информира дека, денеска, во сила ќе биде нов режим на сообраќајот на булеварот Македонски просветители во Охрид. Според новиот сообраќаен режим, кој е...