30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 433

Author : C +

СВЕТ

Медведев: Конфликтот на Блискиот Исток може да се претвори во нуклеарна војна

C +
Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија предупредува дека конфликтот на Блискиот Исток може да се претвори во стогодишна војна или кратка нуклеарна војна. Единствениот...
СВЕТ

Уапсена новинарка од РСЕ во Русија, се соочува со пет години затвор

C +
Руските власти уапсија новинарка од Радио Слободна Европа (РСЕ) финансирано од САД под обвинение дека не се регистрирала како „странски агент“, соопшти денеска медиумската куќа....
СВЕТ

Џамила ал-Шанти, првата жена избрана за раководство на Хамас, е убиена во Газа

C +
Медиумите поврзани со Хамас во Газа известуваат дека Џамила ал-Шанти, вдовицата на ко-основачот на Хамас и првата жена избрана за политичка функција на организацијата, е...
СВЕТ

Израел: Продолжуваме со нападите во Газа, убиени се некои поважни членови на Хамас

C +
Израелските одбранбени сили штотуку објавија ажурирање во кое се вели дека „продолжуваат со напади низ Појасот Газа“. „Во текот на изминатиот ден, ИДФ, под раководство...
СВЕТ

Тројца Палестинци убиени на Западниот Брег, 14-годишник е застрелан во глава

C +
Израелските сили убија три лица, меѓу кои двајца тинејџери, рано утринава на Западниот Брег, јави официјалната палестинска новинска агенција ВАФА. 14-годишник бил застрелан во глава...
СВЕТ

Си вели дека ќе работи со Египет за да помогне во стабилизирањето на Блискиот Исток

C +
Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на египетскиот премиер дека Пекинг се надева дека ќе соработува со неговата земја за да донесе „повеќе стабилност“ на...
СВЕТ

Министрите на ЕУ се состануваат, ќе разговараат за безбедноста во Европската унија

C +
Министрите за миграција на Европската унија се состануваат за да разговараат за подобрување на безбедноста во блокот по смртоносните напади во Франција и Белгија, како...
СВЕТ

Египет ја отвора границата за 20 камиони хуманитарна помош

C +
Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси одобри отворање на граничниот премин Рафах за 20 камиони кои превезуваат хуманитарна помош за Газа, потврди американскиот претседател Џо...
БИЗНИС

Домашните компании на мака да најдат вработени, бараат да се дозволи поголем „увоз“ на работници од странство

C +
На крајот на август во Агенцијата за вработување како невработени фигурираа 104.729 лица. Во време кога огромен број од домашните компании се мачат да најдат...
+МАКЕДОНИЈА

Искористеноста на ИПАРД средствата е на највисоки 98% – велат од СДСМ

C +
-СДСМ со ефикасни мерки и политики создава нови и подобри можности за секој македонски земјоделец, како и инвестиции за унапредување и модернизација на земјоделското производството....
+МАКЕДОНИЈА

Ја зголемивме просечната пензија за 40% во споредба со ДПМНЕ, велат од СДСМ

C +
-СДСМ во континуитет се грижи за сите граѓани, пред се за пензионерите, за да обезбеди достоен и пристоен живот за секој пензионер. СДСМ ја зголеми...
+МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Охрид ни ги носи Европа и светот кај нас, во европска Македонија

C +
„Нема посоодветно место за разговор на темата за негување на културното наследство, природната убавина и развојот на туризмот од Охрид. Културното наследство и Охрид како...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ од Охрид: Оваа 2023 година ќе биде рекордна по приохдите од туризмот, ќе ги оствариме проектираните 520 милиони долари

C +
„Туристичкиот промет покажа раст и во вториот квартал за 2023 година – и тоа раст од 28% споредбено со истиот период минатата година. Двата квартали...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: ЕУ помага за заштита на цркви, изградба на манастирски конаци, развој на винарии и туристички комплекси

C +
„Со Европски фондови се заштитуваат црквите, се градат манастирски конаци, а ЕУ помогна да се развијат и повеќе винарии низ земјава кои се врвен туристички...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Околу 700 проекти во вреднсот од 80 милиони евра поддржани од ЕУ се реализирани во туризмот последниве 10 години

C +
„Голем број од околу 700 проекти реализирани со поддршка од 80-тина милиони евра во последните 10 години, се во туристичкиот сектор и се реализирани од...
СВЕТ

Нетанјаху: Израел се обидува да ги минимизира цивилните жртви, Хамас да ги максимизира

C +
Додека Израел се обидува да ги минимизира цивилните жртви, Хамас се обидува да ги максимизира, рече израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во соопштението за печатот пред...