22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : C +

+МАКЕДОНИЈА

Започна изградбата на коридорите 8 и 10д, инвестираме во квалитетна патна мрежа, велат од СДСМ

C +
-СДСМ ивестира во квалитетна, безбедна и модерна патна мрежа во државата, соопшти СДСМ. „После 30 години чекање и одлагање, започнаа првите градежни активности за изградба...
БИЗНИС

Од полноќ зголемување на цените на горивата

C +
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе oдлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,54% во...
МАКЕДОНИЈА

Владата донесе одлука за забрана на акции и промоции на прехранбени и земјоделски производи во трговијата на мало, со цел заштита на граѓаните од манипулации со цените

C +
Владата, на денешната 185. седница, на предлог на Министерството за економија, донесе одлука со која им се забранува на трговците што вршат трговија на мало...
МАКЕДОНИЈА

Како се злоупотребуваат емоциите и историјата за политички манипулации?

C +
Во спорот помеѓу Скопје и Софија, испреплетените историски моменти и интерпретации ги засенуваат суштинските проблеми на граѓаните од двете страни на границата, смета политикологот Иво...
МАКЕДОНИЈА

Мерките за заштита на Охрид и охридскиот регион на проверка пред УНЕСКО, дали ќе бидат доволни за добра вест

C +
Пред Комитетот на УНЕСКО, меѓу другото, ќе бидат презентирани и Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски и Џенрик од Тирана: Со заедничка соработка до одговор на сите предизвици

C +
Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамки на работниот престој во Тирана, Република Албанија, а по повод учество на Конференција на министри за...
МАКЕДОНИЈА

Камбовски: Кривичниот законик нема еден автор, а строгите казни понекогаш се пишуваат под притисок на јавноста

C +
  Кривичниот законик нема еден автор, а строгите казни во него понекогаш се пишуваат под притисок на јавноста, вели академик Владо Камбовски за „Слободен печат“....
СВЕТ

Во амбулантно возило во Србија пронајдени 3 килограми марихуана, возачот уапсен

C +
Полицијата открила три килограми марихуана во амбулантно возило во Србија, а возачот е уапсен, дознава „Индексонлајн.рс“. Припадници на српската полиција од Нови Пазар го запреле...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Институтот за проучување на војната: Украинците напредуваат

C +
Воени аналитичари тврдат дека во текот на вчерашниот ден украинските сили напредувале на линијата на фронтот на југот и на истокот на земјата. Институтот за...
МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Убиства, кражби и злоупотреба на службената должност не се опфатени со законот за амнестија

C +
Законот за амнестија е подготвуван долго време, министерот за правда го најави и го објасни и во него се опфатени дела до шест месеци и...
МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Интензивно се гради делницата Прилеп – Битола, дел од Коридорот 10 д

C +
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, присуствуваше и се обрати на настан по повод интензивирањето на градежните работи за изведба на...
СВЕТ

Рибари во Јадранот уловиле голема бела ајкула: „Ако ја забележите, смирете се, оддалечете се…“

C +
Рибари уловиле голема бела ајкула во Јадранското Море кај Рогозница и ја продале. Експертите предупредуваат дека оваа постапка е крајно опасна, а на фејсбук-групата „Жив...
МАКЕДОНИЈА

Бектеши се договори со маркетите: Од среда 50 прехранбени производи ќе бидат најмалку 10 отсто поевтини

C +
Речиси 50 прехранбени производи од среда следната недела треба да поевтинат најмалку 10 %, најави министерот за економија, Крешник Бектеши, по денешната срдба со претставници...
СВЕТ

(Видео) Маж внимателно го брише и го прска со течност столот пред Ким да седне на средбата со Путин

C +
Безбедносниот тим на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун неколку минути го дезинфицирал столот на кој седел Ким за време на средбата со рускиот претседател Владимир Путин,...
МАКЕДОНИЈА

Националната ген банка на Земјоделскиот институт доби нова софистицирана опрема, донација од ЕУ

C +
На Земјоделскиот Институт во Скопје денеска беше промовирана новата софистицирана опрема за ген банката сместена во просториите на институтот донација од Европската Унија. Како што...
МАКЕДОНИЈА

Акробации, авионски формации и суперсонични авиони на Аеромитингот по повод 100 години македонска авијација

C +
Во сабота, 16 септември, на спортскиот аеродром Стенковец кај Скопје, ќе биде одбележан јубилејот – 100 години Македонска авијација, за чиј почеток се смета основањето...
МАКЕДОНИЈА

Македонскиот воздухоплов „Илинденка“ ќе биде изложен на аеромитингот по повод 100 години македонска авијација во сабота

C +
На аеромитингот кој ќе се одржи во сабота, 16 септември по повод 100 години македонска авијација, ќе биде изложен и единствениот Македонски воздухоплов дизајниран и...