30.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 431

Author : C +

МАКЕДОНИЈА

„Кажи не на дрогата, да на животот“, превентивни активности на МВР

C +
На подрачјата на Секторите за внатрешни работи Битола, Струмица, Штип и Велес во текот на вчерашниот ден беа организирани превентивно-едукативните активности на полициските служби посветени...
СВЕТ

Бајден: Обезбедив договор за испраќање хуманитарна помош во Газа

C +
Американскиот претседател Џо Бајден вели дека обезбедил договор за испраќање помош во Газа. Претседателот објави на X, порано Твитер, дека по разговорите со лидерите на...
МАКЕДОНИЈА

ЦУК: Во последното деноноќие пожари во Скопскиот регион и општина Радовиш

C +
Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи (ЦУК), во државата во последното деноноќие...
МАКЕДОНИЈА

Автобус на ЈСП се судри со „бмв“: тешко повредена 33-годишна жена од Кочани

C +
Синоќа, во 23.50 часот, во СВР Скопје било пријавено дека во Скопје, на крстосницата од булеварот АСНОМ со сервисна улица, се случила сообраќајна несреќа помеѓу...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: 2030 како план и шанса за членство во ЕУ е мотив и движечка сила за брзи реформи и промени

C +
Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска, учествуваше на дијалогот за политиката на високи ниво на Школото за транснационално владеење (ЕУИ), на тема: „Отворената стратешка...
СВЕТ

Шолц го нападна Путин: Неговите изјави не може да бидат поцинични

C +
Германскиот канцелар Олаф Шолц остро го критикува рускиот претседател Владимир Путин дека жали за судбината на цивилите во конфликтот меѓу Израел и Хамас, а неговата...
СВЕТ

Египет ги поправа патиштата преку кои треба да стигне хуманитарна помош во Газа

C +
Механизација за поправка на патиштата е испратена преку граничниот премин Рафах од Египет до Појасот Газа како подготовка за испорака на дел од помошта складирана...
МАКЕДОНИЈА

Ковачевски пред посетата на Фон дер Лајен: Досега ниту некому му се случила тортура, ниту бил извршен притисок

C +
Никогаш не зборувам во туѓо име, тоа веќе сте го забележале, истакна премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашањето кога ќе се случи најавената посета на...
МАКЕДОНИЈА

Тренчевска: Преку силно застапување за подобар пристап до информации до поголема родова еднаквост и телесна автономија

C +
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, како предводник на делегацијата на Република Северна Македонија во Женева, денес се обрати на регионалната конференција „Население...
СВЕТ

Израелскиот генерал Шамни: САД очекуваат да го уништиме Хамас, мисаијта ќе трае од шест до осум месеци

C +
Генерал-мајор Гади Шамни, поранешен командант на дивизијата на ИДФ Газа и поранешен воен аташе во САД, за „Канал 12“, по посетата на американскиот претседател Џозеф...