9.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 379

Author : C +

СВЕТ

Петгодишно момче каснато од три германски овчари во Англија, полицијата трага по сопственикот

C +
Петгодишно момче од Англија минатата сабота било каснато од три германски овчари, а полицијата почнала потрага по сопственикот на кучињата. Детето било нападнато од кучиња...
МАКЕДОНИЈА

Фон дер Лајен доаѓа во посета на земјата, желба изразил и Макрон

C +
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, ќе допатува во посета на Македонија до крајот на месецот. Ова денеска го најави премиерот Димитар Ковачевски....
МАКЕДОНИЈА

Гир: Од вашите политички фактори зависат следните чекори кон евроинтеграциите

C +
Евроамбасадорот Дејвид Гир порача дека Северна Македонија има многу силна поддршка за европската иднина и од институциите на ЕУ, но и од земјите членки на...
СВЕТ

Додека Путин е во Кина, а Бајден во Израел, Лавров стигна во Северна Кореја

C +
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска пристигна во посета на Северна Кореја, јавија руските новинските агенции. Тоа е уште едно од патувањата од...
СВЕТ

„Америка ќе биде покрај Израел“ – Бајден пред Нетанјаху ја потврди поддршката

C +
Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска, во Тел Авив изјави дека САД ќе продолжат да стојат покрај Израел додека земјата работи на одбрана на својот народ....
БИЗНИС

Грчкиот гувернер: Израелско-палестинскиот конфликт може да ја поттикне инфлацијата во ЕУ

C +
Војната меѓу Израел и палестински Хамас може дополнително да ја забави економската активност во еврозоната и да ја поттикне инфлацијата, предупреди грчкиот гувернер Јанис Стурнарас...
МАКЕДОНИЈА

Костовски: По 20 години шепотење, СДСМ го отвори случајот за Онкологија, што поскоро да се лоцира вината и одговорноста

C +
Работата на оваа анкетна комисија посакувам да биде своевиден притисок врз ЈО, ден поскоро да излезат со конкретни обиненеија и лоцирање на вината и одговорноста...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски на ФБ: Искрена благодарност до Црвениот крст за укажаното признание за соработката и поддршката при организацијата и учеството во спроведувањето на вежбата на Црвен крст „Хуманитарен Одговор 2023“

C +
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски искажа искрена благодарност во свое и во име на МВР до Црвениот крст на Република Северна Македонија за укажаното...
МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Изборите ќе бидат редовни, тоа е одамна апсолвирано

C +
Уште во моето експозе кога станав претседател на Владата кажав дека ќе имаме редовни избори, опозицијата во неколку наврати тврдеше дека ќе има предвремени избори...
СВЕТ

Хаос во Истанбул: Турски демонстранти се обидоа да влезат во израелскиот конзулат

C +
Турските демонстранти се судрија со полицијата во текот на ноќта кога се обидоа да влезат во израелскиот конзулат во Истанбул, јавуват агенциите. Палестинските власти објавија...
СВЕТ

Пентагон објави снимки при пресретнување на кинески ловци: „Доаѓаат на 6 метри, провоцираат“

C +
САД забележаа повеќе случаи на ризично однесување на кинески пилоти над источното и јужното кинеско море во последните две години отколку во целата деценија пред...
+МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Посветено и одговорно работиме со цел да ја оствариме поставената цел – полноправно членство во ЕУ

C +
„Посветено и одговорно работиме со цел да ја оствариме поставената цел полноправно членство во ЕУ затоа што тоа ќе значи пристап до единствениот европски пазар...
+МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Сверна Македонија во целост е лидер во искористеноста на ИПАРД средствата, земјоделците и производителите знаеја да ги препознаат овие придобивки

C +
Денес Сверна Македонија во целост е лидер во искористеноста на ИПАРД средствата, со 98% искористеност на ИПАРД 2 програмата. Ја поедноставивме администивната процедура, ги доближивме...
+МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Европската Унија е посветена на што поскора и што побрза интеграција и на земјите и на регионот

C +
„Европската Унија е посветена на што поскора и што побрза интеграција и на земјите и на регионот. Тука доаѓам директно од Самитот на Берлинскиот процес,...
СВЕТ

(Видео) Израелската армија за нападот на болницата: Ракетата беше истрелана од зад болницата, од блиските гробишта

C +
Израелската армија одржа брифинг за нападот на болницата во Газа. Како што рекоа, „немаше директен удар на Израелската војска врз болницата“. Портпаролот на армијата Даниел...
СВЕТ

Шест аеродроми во Франција добија закани за бомби, во тек е евакуација

C +
Шест аеродроми во Франција добиле закани за бомби, а во тек е евакуација на луѓето од аеродромот. Како што јави БФМ ТВ, повикувајќи се на...
СВЕТ

Брисел: Полицијата пресретна тешко вооружена група

C +
Во белгиското пристаниште Антверпен полицијата пресретнала комбе во кое имало седум тешко вооружени мажи. Сомненијата се дека сакале да врата неколку тони кокаин кои полицијата...
МАКЕДОНИЈА

„Се тресеше силно и беше страшно“ – земјотресот ги вознемири жителите на Тетово и Гостивар

C +
Земјотресот од 3,3 степени, што утрово во 10.24 часот го погоди реонот на Тетово и Гостивар, беше почувствуван од жителите во овие населени места. Сведочат...