1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 23

Author : C +

СВЕТ

Хенри Кисинџер почина на 100 годишна возраст

C +
Хенри Кисинџер, контроверзниот нобеловец и моќен дипломат почина во средата на 100-годишна возраст, соопшти неговата геополитичка консултантска фирма Кисинџер Асошиејтс. Хенри Кисинџер, неговото првобитно име...
+МАКЕДОНИЈА

Еве колку пари ќе се слеат кај граѓаните и компаниите со новите антикризни мерки – голема помош од Владата

C +
662 милиони евра ќе бидат одвоени за нвиот пакет антикризни мерки, што го донесе Владата вчера. Пакетот содржи 26 мерки таргетирани за поддршка на ранливи...
СВЕТ

Босна и Херцеговина го забрани увозот на два тона мандарини од Хрватска

C +
Властите на Босна и Херцеговина го забранија увозот на два тона мандарини од Република Хрватска бидејќи проверките на овошните примероци на границата покажаа присуство на...
МОЗАИК

Најсреќните хороскопски знаци во 2024 година: новата година ќе ви донесе успех и среќа!

C +
Се ближи крајот на 2023 година и нема подобро време да размислите за вашите претстојни новогодишни одлуки. Ако сте еден од хороскопските знаци со најдобрата...
+МАКЕДОНИЈА

„Никој нема да биде оставен сам“, за мене е сосема доволна и важна порака

C +
„Никој нема да биде оставен сам“, за мене е сосема доволна и важна порака Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Последните три години, пандемијата со Корона вирусот како...
+МАКЕДОНИЈА

80 години АВНОЈ: Признавање на македонска нација, национална свест и македонски јазик, придобивки што ги заштивме до денес

C +
Од Македонија биле избрани 42 делегати за Второто заседание на АВНОЈ, но поради отежнатите воени услови не успеале да стигнат до Јајце. Без нивно лично...
+МАКЕДОНИЈА

Блинкен, големиот поддржувач на нашите евроатлантски аспирации, ја води делегацијата на САД на Самитот на ОБСЕ

C +
Големиот поддржувач на евроатлантските аспирации на земјава, државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, ќе ја предводи американската делегација на министерскиот состанок на Организацијата за безбедност...
+МАКЕДОНИЈА

Секуловски: Зелените теми не се доволно застапени во медиумите, потребен е нивен едукативен пристап за кревање на јавнат свест за зелените прашања

C +
„Мојата лична перцепција е дека зелените теми не се доволно застапени би рекол во мејнстрим медиумите. Помали медиуми кои претендираат да се бават со истражувачко...
СВЕТ

НАТО: Поддршката за Украина останува иста, без оглед на војната меѓу Израел и Хамас

C +
Членките на НАТО денеска ја потврдија целосната поддршка за Украина, која не го изгубила својот интензитет поради конфликтот на Блискиот Исток. „Потврдена е подготвеноста и...
СВЕТ

Вучиќ: Благодарни сме на Казахстан на непризнавањето независност на Косово

C +
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Белград се сретна со министерот за надворешни работи на Казахстан, Мурат Нуртле, при што му се заблагодари на казахстанското...
СВЕТ

Блинкен: Ќе работам со Израелците за продолжување на примирјето и ослободување на заложниците

C +
Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен денеска изјави дека ќе работи со Израелците за време на неговиот престој во Израел во наредните денови, за да се...
СВЕТ

Израел: Хамас сериски ги малтретирал киднапираните деца

C +
Портпаролот на израелската влада Ејлон Леви вели дека семејствата на заложниците раскажувале ужасни приказни за нивното заробеништво. „Децата беа сериски малтретирани“, изјави Леви. Тој ја...
МАКЕДОНИЈА

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

C +
Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот лишиле од слобода 46-годишна жена од тетовска Брвеница. Таа претходно била пријавена од 47-годишник од тетовско...
МАКЕДОНИЈА

Со фалсификуван договор сакале да подигнат „ауди“, полицијата ќе поднесе кривична

C +
-Регионалниот центар за гранични работи Југ – Полициска станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран, во координација со јавен обвинител, ќе поднесе кривична...