22.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C + » Page 20

Author : C +

МАКЕДОНИЈА

Двоцифрен број ковид-заразени во последното деноноќие, починаа тројца пациенти

C +
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 223 тестови, а регистрирани се 34 нови...
МАКЕДОНИЈА

Претседателот Пендаровски постави нови амбасадори во Словачка, Канада, Норвешка, Белгија и Бугарија

C +
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на своите уставни надлежности, денеска потпиша укази за поставување на должноста вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија во...
СВЕТ

Вучиќ: Благодарност до Унгарија за складирањето гас

C +
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека Србија бележи највисока стапка на раст на трговската размена со Унгарија. По средбата со унгарската претседателка Каталин Новак...
МАКЕДОНИЈА

Бектеши: Маржата за трговија со струја ограничена на 10 отсто

C +
По предлог на Министерството за економија, на денешната 80-та седница Владата донесе одлука за посебни услови за трговија на одделна стока, според која се определува...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски – Матарела: Италијанска поддршка на политиката на проширување на ЕУ и за македонските евроинтеграции

C +
Претседателот Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на земјата. Во...
СВЕТ

Децата на принцот Хари и Меган Маркл може да ги користат новите кралски титули по смртта на кралицата

C +
Децата на принцот Хари и Меган Маркл сега имаат право на кралски титули по смртта на кралицата. Ова значи дека децата од Сасекс сега се...
СВЕТ

Ердоган: Ќе побарам да се овозможи извоз на руски производи

C +
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека ќе бара руските производи да бидат испорачани преку Црноморскиот коридор воспоставен со договорот постигнат со посредство на...
СВЕТ

Откриено кој бил покрај кралицата на смртната постела

C +
Вчера почина кралицата Елизабета Втора. а нејзиниот најстар син, Чарлс, стана новиот британски крал. Чарлс бил со својата мајка кога таа починала, јавуваат британските медиуми....
МАКЕДОНИЈА

90 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

C +
Денеска (08.09.2022) во периодот од 09.00 до 16.00 часот Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе засилена акциска контрола на автопатот Куманово –...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ-Бек: Приоритет на чешкото претседателство е заеднички да ги надминеме предизвиците

C +
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во рамки на неговата официјална посета на Република Чешка, оствари средба со неговиот колега, министерот...
МОЗАИК

Македонците со коефициент на интелигенција 81, послабо од граѓаните во Хрватска, Србија, Црна Гора и БиХ

C +
Независната организација World Population Review (WPR), со седиште во САД ги следи демографските податоци преку API системот со цел да прикаже статистички показатели за бројот...