20.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Коронавирус Свет Во тренд...

Во Москва повторно ќе се вакцинираат луѓето кои веќе примиле вакцинa против коронавирус

M T
Повторна вакцинација против коронавирусот започна денеска во Москва, што е објавено и на веб-страницата на градоначалникот, Сергеј Собјанин и владата во Москва. Според неодамна усвоениот...
Македонија

Дете заврши со тешки повреди во болница по сообраќајна несреќа со мотор

M T
Малолетник од Зелениково управувајќи мопед се удри со товарно возило. Според информациите од полицијата, сообраќајната несреќа се случила вчера на локалниот пат Скопје – Пакошево....
Свет

(Видео) Снимка која ја згрози Италија: Затворски чувари дивјачки тепаат затвореници

M T
Снимки од италијански затворски чувари кои жестоко тепаат затвореници со палки и тупаници по минатогодишните протести во врска со пандемијата на коронавирус, ја шокираа Италија...
Свет

Комунистичката партија на Кина со спектакл го прославува 100-годишниот јубилеј

M T
На денешната прослава на стогодишнината од основањето на Комунистичката партија на Кина, претседателот Си Џинпинг го поздрави, како што рече, новиот свет создаден од кинескиот...
Свет

По пеколните жештини, во Канада беснеат пожари

M T
На западот од Канада избувнаа пожари среде бранот од рекордни горештини, принудувајќи ги властите да наложат евакуација на жителите на Литон, мало гратче во провинцијата...
Свет

Уште шест тела пронајдени под урнатините во Флорида, 200 спасувачи продолжуваат со потрагата

M T
Уште шест тела се пронајдени под урнатините на зградата во Сурсфајд, во близина на Мајами бич во Флорида, со што вкупниот број на жртви се...
Македонија

Се бара притвор за скопјанецот кој уби со нож момче во Ново Село

M T
Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за убиство. -Осомничениот 30-годишник, по претходна вербална расправија, на 29 јуни со умисла лишил...
Македонија

Притвор за дилери од Велес, фатени додека продавале 93 грама хероин

M T
Обвинителството во Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица на возраст од 51 и 41 година, поради постоење на основано сомневање за...
Коронавирус Македонија

Вчера се вакцинирани 14.525 граѓани, од кои над 12.000 со прва доза

M T
На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 334.386 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 12.409 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...
Коронавирус Во тренд...

Нема потреба за модификација на вакцината „Спутник в“ против новите соеви

M T
Вакцината „Спутник в“ не треба да се модифицира во моментот, бидејќи сè уште е многу ефикасна во борбата против ширењето на Ковид-19, изјави денеска Владимир...
Македонија

Од денеска без роаминг помеѓу земјите од Западен Балкан

M T
Од денеска се укина роамингот за телефонски разговори, СМС пораки и интернет меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со...
Македонија ТОП ВЕСТИ

МОН: Реформата стартува од први септември со нови наставни материјали и дигитални учебници

M T
Реформата во основното образование почнува со новата учебна година во прво и четврто одделение, за што се прават сите потребни подготовки, информираа од Министерството за...
Македонија

Шут, песок, облека, влажни марамици пронајдени во главната канализација во Шуто Оризари, надлежните апелираат на одговорно користење

M T
ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до сите корисници на услугите на претпријатието, односно на канализацискиот систем, во него да не одлагаат отпадни материјали...
Македонија

На Клиниката за урологија во тек се две трансплантации на бубрези од починат донор

M T
На Клиниката за урологија утрово започнале две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која завршила во доцните ноќни часови, информираат...
Centar АвтоЦентар Во тренд...

Кога „цвичењето“ на сопирачките треба да предизвика загриженост?

M T
За утеха на возачите, треба да се каже дека повеќето случаи на „цвичење“ на сопирачките можат лесно да се дијагностицираат и решат. Покрај тоа што...