6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for M T » Page 431

Author : M T

Македонија

Состанок Маричиќ-Маленица во Загреб

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска во Загреб имаше работен состанок со својот хрватски колега Иван Маленица. Двајцата министри разговараа за дополнително продлабочување на соработката...
Свет

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

M T
Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во Сребреница геноцид, објави „Б92“. Парламентот...
Македонија

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

M T
МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ)....
Македонија

Османи – Чавушоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

M T
Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и со исти вредности по однос...
MeteoCentarТОП ВЕСТИ

Променливо облачно време, попладне локален дожд

M T
Претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има појава на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура...
Бизнис

САСА ќе продолжи да вложува над 300.000 долари годишно во развојот на заедницата

M T
Рудник САСА, преку новоформираната Фондација за поддршкана одржливиот развој, ја потврди својата намера да продолжи годишно да вложува повеќе од 300.000 долари во различни области...
Македонија

Османи од состанокот на ПСЈИЕ во Анталија: Преку регионалната соработка ги надминуваме разликите што го оптоваруваат регионот

M T
Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ)...
Свет

Двојно убиство во Германија, убиецот во бегство

M T
Две лица загинаа во пукање во западногерманскиот град Еспелкамп, во сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, пренесува германски „Билд“. Како што се наведува, полицијата излегла на местото...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Николовски, Спасовски, Бочварски, Рустеми: Изградбата и модернизацијата на Коридорот 8 е стратешка цел на Владата, инвестициите во инфраструктурата ја покренуваат економијата

M T
Денеска заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, заедно со министерот за внатрешни...
Македонија

Претседателот Пендаровски се обрати на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа

M T
Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа...
Култура

„КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ ЗАПОЧНУВА СО РАБОТА

M T
Екипа од Македонија, Данска, Холандија, Хрватска, Бугарија, Англија, Италија и Србија почнуваат со работа на новиот филм на Милчо Манчевски, „Кајмак“. „Кајмак е црна комедија...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска: Трансформацијата на знаењата и вештините на работната сила мора да биде во чекор со трансформацијата на целата економија

M T
Живееме во време на технолошка револуција којашто фундаментално го менува начинот на нашето живеење и работење. Се проценува дека според своите размери, обем и сложеност,...
Македонија

МИОА: Максимално ги поддржуваме лицата со попреченост

M T
Соопштение на МИОА: Министерството за информатичко општество и администрација максималноги поддржува лицата со попреченост. Со новите законски измени, ќе ја обврземе секоја институција да вклучува...
Македонија

СДСМ: Градиме нов цевковод во должина од 4 км, го подобруваме водоснабдувањето на Прилеп

M T
Соопштение на СДСМ, Прилеп: Локалната власт предводена од СДСМ и градоначалникот Илија Јованоски, продолжува да ги решава долгогодишните проблеми на Прилеп и прилепчани.Во соработка со...
Македонија

Алијанса за Албанците: И по три години од Преспанскиот договор далеку сме од преговори со ЕУ

M T
Партијата Алијанса за Албанците денеска изрази жалење што дури и по три години, како што велат, главната цел на Договорот од Преспа сè уште не...
Македонија

Битиќи во службена посета во Цирих – Воспоставувањето на стопанска комора помеѓу Швајцарија и Северна Македонија отвора нови можности за економска соработка

M T
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, кој е во неколкудневна посета во Цирих, Швајцарска...