16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for M T » Page 383

Author : M T

Македонија

(Видео) Заев: 70 милиони евра за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј

M T
Денес и официјално се потпишуваат договорите за изградба на фотонапонска електрана во Осломеј од 100 мега-вати, рече премиерот Заев на потпишувањето на договорите за изградба...
Македонија Спорт

Премиерот Заев прими претставници на новоформираната Регионална боксерска лига: Спортот е најдобра афирмација на земјата, развојот на македонскиот бокс во нагорна линија

M T
Премиерот Заев прими претставници на новоформираната Регионална боксерска лига: Спортот е најдобра афирмација на земјата, развојот на македонскиот бокс во нагорна линија Претседателот на Владата...
Македонија

Министерката Шахпаска се сретна со заменик амбасадорот на Кралството Норвешка Јохансен и претставничката на УНДП Сакахјан: Социјалната реформа овозможува поголема заштита на ранливите категории на граѓани и нивно активирање на пазарот на трудот

M T
Министерката Шахпаска се сретна со заменик амбасадорот на Кралството Норвешка Јохансен и претставничката на УНДП Сакахјан: Социјалната реформа овозможува поголема заштита на ранливите категории на...
Centar ТОП ВЕСТИ

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

M T
Премиерот, Зоран Заев, реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре во Софија македонската делегација ќе...
Свет

Ким Џонг-ун потврди дека земјата се соочува со сериозен недостиг од храна

M T
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун призна дека земјата се соочува со напната состојба со храна, објавија денес тамошните државни медиуми. Северна Кореја, која се наоѓа во...
Македонија

Пендаровски: Заштита на критичната инфраструктура предуслов за функционална држава

M T
Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование, а во соработка со партнерската Фондација „Фридрих Еберт“, канцеларија во Северна Македонија, денеска беше одржана конференцијата на...
Коронавирус Свет

Рускиот инвестициски фонд: „Спутник В“ поефикасна против делта-сојот на коронавирусот отколку другите вакцини

M T
Вакцината „спутник В“ е поефикасна против делта-варијантата или т.н. индиски сој на коронавирусот од која било друга вакцина што покажала резултати за тој вид, објави...
Свет

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

M T
Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските објекти, продавниците за малопродажба, спортските...
Македонија

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

M T
Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левица против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и двајцата пратеници кои во април...
Коронавирус Свет

Коронавирусот во САД бил присутен уште во 2019 година, покажа најнова студија

M T
Најново истражување покажа дека Ковид-19 пристигнал во САД кон крајот на 2019 година. Новата анализа на примероци од крв од 24.000 Американци, донесена на почетокот...
Македонија

Најголема битка е да ве задржиме дома, им порача Димитров на младите

M T
Во организација на Американското катче Битола, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше виртуелна средба во форма на градско собрание...
Македонија

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

M T
Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските новински агенции. Покрај нашата држава,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Москва драматична ситуација поради вирусот, работниците мора да се вакцинирaат што побргу

M T
Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, денеска предупреди дека ситуацијата со коронавирусот во руската престолнина е драматична. Собјанин изјави дека во болниците има повеќе од 12.000...