Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Македонија

Пендаровски: Заштита на критичната инфраструктура предуслов за функционална држава

M T
Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование, а во соработка со партнерската Фондација „Фридрих Еберт“, канцеларија во Северна Македонија, денеска беше одржана конференцијата на...
Коронавирус Свет

Рускиот инвестициски фонд: „Спутник В“ поефикасна против делта-сојот на коронавирусот отколку другите вакцини

M T
Вакцината „спутник В“ е поефикасна против делта-варијантата или т.н. индиски сој на коронавирусот од која било друга вакцина што покажала резултати за тој вид, објави...
Свет

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

M T
Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските објекти, продавниците за малопродажба, спортските...
Македонија

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

M T
Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левица против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и двајцата пратеници кои во април...
Коронавирус Свет

Коронавирусот во САД бил присутен уште во 2019 година, покажа најнова студија

M T
Најново истражување покажа дека Ковид-19 пристигнал во САД кон крајот на 2019 година. Новата анализа на примероци од крв од 24.000 Американци, донесена на почетокот...
Македонија

Најголема битка е да ве задржиме дома, им порача Димитров на младите

M T
Во организација на Американското катче Битола, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше виртуелна средба во форма на градско собрание...
Македонија

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

M T
Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските новински агенции. Покрај нашата држава,...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Москва драматична ситуација поради вирусот, работниците мора да се вакцинирaат што побргу

M T
Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, денеска предупреди дека ситуацијата со коронавирусот во руската престолнина е драматична. Собјанин изјави дека во болниците има повеќе од 12.000...
Македонија

Османи од „Глобсек 2021“- Иднината на регионот е во ЕУ

M T
Министерот за надворешни работи денеска се обрати на Глобалниот безбедносен форум „Глобсек 2021“ во Братислава, на тема „Геополитичката Европа на крстопат: Западниот Балкан во ера...
Македонија

Од Гостивар се жалат: Oпштината не добива државни пари зошто е водена од албанската опозиција

M T
Од 9,9 милиони евра средства за реализација на инфраструктурни проекти од програмата ТАВ-Македонија, Гостивар не доби ниту денар, се жалат локалните власти од оваа општина....
Коронавирус Македонија Во тренд...

Втора вакцина вчера примиле над 2.000 граѓани

M T
На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 263.083 граѓани, информираат од Министерството за здравство. Прва доза вакцина вчера примиле 3.606 граѓани,...
Македонија

Пронајдена дрога во штипскиот затвор, затвореникот пакувањата ги фрлил од прозорец а потоа признал дека се негови

M T
Неколку пакувања марихуана и прашкаста материја биле пронајдени во Затворот во Штип, соопшти полицијата. Од МВР појаснуваат дека на 14.06.2021 во 20.50 часот во СВР...
Македонија Во тренд...

„Најдоброто за секоја општина“ со граѓаните, ги слушаме нивните барања и ги преточуваме во програмски решенија

M T
Соопштение за јавност „Најдоброто за секоја општина“ со граѓаните, ги слушаме нивните барања и ги преточуваме во програмски решенија Караванот „Најдоброто за нашата општина“ и...