Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Македонија

Пендаровски-Рикер: Натамошното јакнење на стратешкото партнерство е во интерес на двете земји

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила Билјана во Охрид го прими Филип Рикер, вршител на должноста помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски...
Македонија

188 санкционирани возачи во Скопје, 39 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
Македонија

Во Грција од денеска може да се влегува и преку Меџитлија и Дојран

M T
Грција ги отвори сите копнени гранични премини со соседните земји. Покрај преминот Богородица, од денеска ќе може да се патува и од граничните премини на...
Свет Во тренд...

Грција воведе посебни правила за влез на островите – рестриктивни мерки од 5 јули

M T
Грчките власти воведоа нови мерки за патување во рамките на земјата, кои вклучуваат одредени ограничувања за одење на островите. Информацијата беше објавена во четвртокот на...
Коронавирус Centar Мозаик

Најдолгата инфекција со корона некогаш забележана „Бев тестиран 42 пати и сопругата организираше погреб пет пати“

M T
Британецот Дејв Смит (72) се разболе од корона вирусот на почетокот на првиот бран во Велика Британија. Меѓутоа, додека повеќето од нив го прележаа вирусот...
Мозаик

Исповед на комичарот чиј живот не е толку смешен „Јас бев само дебелиот смешен пријател на девојките“

M T
Лук успеа да ја насмее секоја девојка што ја запозна во животот, што би се рекло дека е доволно да се оди на состанок со...
Centar Мозаик

Топлината исто така бара дополнителна хигиена: Еве колку често треба да се мие постелнината во лето

M T
Во лето, треба почесто да ја миете постелнината, особено чаршафите и навлаките за перници. Туширањето пред спиење може малку да помогне, но ако сакате да...
Centar Бизнис Мозаик Во тренд...

Пет најбарани професии – Повеќето беа „наметнати“ од короната, но тука се да останат

M T
Кога короната започна минатата пролет, од ден на ден гледавме како се менува светот пред нашите очи. Сега, кога ситуацијата е многу постабилна, некои промени...
Centar Здравје

Наутро ни треба енергија за работа: Дали бананите се НАЈДОБРИОТ ИЗБОР за првиот оброк?

M T
Доколку не сте сигурни кој е најдобриот избор за вашиот прв утрински оброк, експертите за здрава исхрана и нутриционистите ве советуваат да се одлучите за...
Centar Мозаик Здравје Во тренд...

Како да спиете поудобно за време на жешките летни ноќи?

M T
Постојат неколку начини кои можат да ви да се чувствувате попријатно за време на топлите ноќи, особено во отсуство на климатизација. Последиците од големата топлина,...
Centar Мозаик Во тренд...

НАЈБИЗАРНИОТ НАЧИН ЗА ЧИСТЕЊЕ НА БАЊАТА: Трикот е да се направи бањата да свети како нова без ронка рибање

M T
Една мајка на социјалните мрежи ја открила својата бизарна метода за чистење, што дава фантастични резултати. Жените на Интернет неодамна открија интересен трик за тоа...
Македонија

Заев испрати селфи до колегите од Западен Балкан: „Успеавме! Нула денари во роаминг“

M T
Премиерот Зоран Заев и генералната секретарка на Советот за регионална соработка во рамките на Берлинскиот процес Мајлинда Брегу, денеска во Охрид, на маргините на настанот...
Бизнис

Шпаркасе Банка и ФИТР потпишаа Меморандум за соработка за нови можности за стартап компаниите

M T
Шпаркасе Банка Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) потпишаа Меморандум за соработка, со кој ќе се овозможи поголема промоција и достапност до...
Македонија

Лукаревска: Со „Мој ДДВ“ четиричлено семејство враќа 28.000 денари годишно во домашниот буџет

M T
Под мотото „Мој данок, моја заштеда“ секој граѓанин ја согледа важната улога и одговорност која ја има во овој процес, а тоа е активно да...
Македонија Бизнис

Ковачевски: Имаме одлична реализација на приходите и на расходите

M T
Декомпозицијата на економскиот раст покажува дека инвестициите ќе имаат значајна улога во заздравувањето на економијата и нејзиното постепено интензивирање, вели заменик министерот за финасии Димитар...
Македонија Во тренд...

По 10.000 дози од „Астра зенека“ и „Спутник“ се очекува да стигнат во следните денови

M T
В петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра-Зенека“ како донација од Хрватска, а во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 вакцини...
Македонија

Апел за oдговорно користење на канализацискиот систем

M T
ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до сите корисници на услугите на претпријатието, односно на канализацискиот систем, во него да не одлагаат отпадни материјали...
Македонија Бизнис

Вицепремиерот Битиќи во Економски магазин на Алсат телевизија – Северна Македонија може да биде енергетски хаб на Балканот

M T
Преку развој на енергетскиот сектор Северна Македонија многу брзо може да прерасне во енергетски хаб на Балканот. Тоа е возможно преку диверзификација на изворите на...