Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Свет

Америка да се казни самата себеси поради Југославија, потоа да зборува за закон, порача Захарова

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, прво мора да воведат санкции...
Коронавирус Свет

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

M T
Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е рекорден број од почетокот на...
Коронавирус Свет

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

M T
Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи уште една меѓународна истрага предводена...
Свет

30 истрели кон бар во Берлин – повредени тројца мажи од Нови Пазар

M T
Тројца мажи од Нови Пазар се ранети синоќа во пукање пред кафеана на берлинската улица Милерштрасе, јаввија регионалните медиуми. Тие биле пренесени во болница со...
Коронавирус Свет

Италија стана „бела зона“, се укинуваат ограничувањата против Ковид-19

M T
Од денеска, цела Италија стана „бела зона“, што значи дека опасноста од инфекција со Ковид-19 е минимална и дека ограничувачките мерки се укинуваат, пишуваат италијанските...
Македонија

Средба на премиерот Заев со португалската амбасадорка Пина: Северна Македонија сработи и треба да биде дел од семејството на ЕУ, силна поддршка од Португалија

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, се сретна со Марија Виржиња Пина, амбасадорката на Португалија за нашата држава. На состанокот е пренесена...
Свет

Мигранти се истовариле на плажа во Италија, вознемирените туристи повикале полиција

M T
Пливачи на плажа во близина на градот Лече, на крајниот југ од Италија, биле шокирани кога група од 83 мигранти среде бел ден се истовариле...
Коронавирус Во тренд...

Излекуваните и дополнително вакцинирани од Ковид-19 имаат долгорочен имунитет, потврдуваат експертите

M T
Една студија на Медицинскиот универзитет во Инсбрук докажува дека по заздравување од коронавирусот, се стекнува стабилен и долгорочен имунитет. “Можеме да бидеме многу сигурни дека...
Македонија

Санкционирани околу 600 возачи за пребрзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што вчера санкционирани се...
Свет

Индискиот вид на коронавирусот се шири во Лисабон

M T
Португалските власти соопштија дека новиот вид на коронавирус, делта сојот, е одговорен за големото зголемување на бројот на заразени лица во регионот на Лисабон. Националниот...
Свет

Десет лица загинаа, меѓу нив деветмесечно бебе и осум девојчиња, во верижен судир во Алабама

M T
Десет лица, вклучувајќи девет девојчиња и еден помлад маж, загинаа во верижен судир во кој учествуваа 18 автомобили на автопатот во Алабама за време на...
Свет

Тригодишно девојче од Сараево се задушило со семка од цреша

M T
Тригодишно девојчe, почина во Пале, населба во близина на Сараево, откако се задушило со семка од цреша. Портпаролот на Окружното јавно обвинителство на Источно Сараево,...
Македонија

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

M T
Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според деталите од полицијата, во...
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

Сончево и топло со мала до умерена облачност, од утре температури до 40 степени

M T
Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...
Centar Технологија Во тренд...

Вашиот Андроид телефон е нападнат? – Три скриени опасности што не смеете да ги игнорирате

M T
Сопствениците на паметните телефони „Андроид“ се предупредени за трите најголеми закани на паметните телефони – и една од нив е толку сериозна што може да...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Заев на прес-конференција во рамки на Самитот за Западен Балкан во Виена: Важно е политичките гласови за европските вредности да бидат погласни, нашите резултати и капацитети за почеток на преговорите со ЕУ се неспорни

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше...