Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Милицијата ги решавала работите веднаш, здравството било бесплатно… и уште причини зошто…

Додека некои ни малку не жалат за Југославија, други наоѓаат низа причини поради кои тврдат дека животот во бившата држава бил подобар. Ви донесуваме листа од неколку причини зошто некогаш било подобро: Пазар Рационалните луѓе жалат…

Сонцето од Вергина за 6 месеци ќе мора од секаде да се отстрани

Во рок од шест месеци од стапувањето во сила на договорот со Грција земјата ќе треба да го испита статусот на спомениците, јавните згради и инфраструктури на нашата територија и доколку тие на кој било начин се однесуваат на античката…

Заев најави убави вести за Македонија

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи. Веројатно…

Нова трагична сообраќајка со смртни последици во Македонија

Попладнево се случи трагедија на македонските патишта. Околу13:10 часот на улица „Лески“ во Штип, автобус со штипски регистарски ознаки, сопственост на приватна фирма од Штип, а управуван од 52-годишниот В.С. од Штип, удрил во…

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза: Ново изненадување со времето

Утре ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Од среда следува период на променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат и во форма на невреме. На…

Видео: Неверојатна глетка – град, грмежи, поплави и снег среде јуни

Поплави предизвикани од силни врнежи носеле автомобили во градот Берзден, додека во Лензија гром погодил куќа и ја запалил. Шкотска се соочила со силна бура која донела грмежи, град, поплави, дури и снег среде јуни. На патиштата…

Османи: Преминот меѓу Македонија и Косово има големо значење за севкупната трговска и…

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска присуствуваше на церемонијата на поставување на камен темелник за изградба на заедничкиот премин меѓу Република Македонија и…

(Видео)„И да гори, не влегувам пак во Собранието“, вели обвинетиот кој призна вина за…

Oбвинетиот Стојан Павлевски, кој призна вина за насилствата од крвавиот четврток, вели дека се кае за делото и дека нема да го повтори. Тој во изјава за медиумите рече дека никој не му наложил да влезе во Собранието на 27 април. Очекува…

Заев и Ципрас разговара 60 минути – Предмалку Владата ги објави овие информации

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше 60 минутен телефонски разговор со претседателот на Владата на Република Грција Алексис Ципрас. Разговорот се реализираше помеѓу 14 и 15 часот по македонско време.…

„Најмалку што може да му направиме на Фијат е барок”, СМС-порака од Груевски до Јанакиески

Пред судот во предметот ТНТ беа извадени и 56 СМС-пораки разменети меѓу Никола Груевски, Миле Јанакиески, една меѓу Силвана Бонева и Груевски, пораки што Фијат му ги пратил на Груевски, порака од Груевски до Драган Павловиќ – Латас… Во…

Се слушнаа Заев и Ципрас

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска телефонски разговарале еден час, објавија грчки медиуми. Според пишувањата, Заев и Ципрас се слушнале во 15 часот (по грчко време) и разговарале околу еден час.…

Заев во Арачиново го означи почетокот на изградбата на новата општинска зграда

Премиерот Зоран Заев денеска присуствуваше на одбележувањето на почетокот на изградбата на новата општинска зграда во Арачиново, финансирана со 260.000 евра обезбедени од Европската Унија и од буџетот на Република Македонија. На настанот…

Над 60 терористи неутрализирани во воздушните напади во Турција

69 терористи беа неутрализирани за време на антитерористичките операции во Турција минатата недела, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Според сооштението на Министерството, турските вооружени сили извеле 1.683…

Фото: „Мамо, те сака Ада“ – Шекеринска објави фотографија од својата ќерка за…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, вчера го прослави својот 46-ти роденден. По тој повод таа одлучи да објави фотографија од изненадувањето кое ѝ го приредила нејзината ќерка - мафини на кои пишува „Мамо, те сака Ада“. Преку…

Добра вест: Значително поевтинуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 72 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 74, ЕУРОДИЗЕЛ за 63,5, а Екстра лесното масло за домаќинство…

Голема полициска акција низ Македонија – десетина приведени

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, во координација со ОЈО Велес и во соработка со Народна Банка на Република Македонија, реализираше случај на “фалсификување пари“ во кој што осум лица се осомничени за сторено…

Двајца обвинети признаа вина за насилство врз Села

Обвинетите Цејо Георгиевски и Стојан Павлевски признаа вина за насилство за настаните во Собранието на 27 април, поточно за напад врз пратеникот Зијадин Села. „Признавам вина, по снимките, не можам да кажам дека не сум виновен. Се случи…

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е на дното на Европа, само бизнисите на Заеви се на врвот

Република Македонија тоне со СДСМ на власт. Со раст на БДП од 0,1 отсто и пад на градежништво од 37 отсто се покажува и докажува дека државата само се задолжува, а ништо не се работи, особено на инфраструктурен план. За ваквата неработа и…

Во Колорадо беснеат шумски пожари, евакуирани над 2.000 луѓе

Големите шумски пожари во Колорадо, кои беснеат веќе 11-ти ден, доведоа до евакуација на 2.000 жители, изјавија денеска официјалните претставници на областа Ла Плата. Метеоролозите објавија дека се очекува ширење на пожарот поради сувиот…

Тевдовски:Работиме на подобрување на деловна клима и постепена фискална консолидација

Реформи во насока на подобрување на деловното окружување и постепена фискална консолидација, најави министерот за финансии Драган Тевдовски на конференцијата по повод започнување на изработка на Програмата за економски реформи 2019-2021. На…