Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for И М

Author : И М

Македонија

МВР: Уапсени тројца Штипјани, расчистени 22 тешки кражби

И М
Полициски службеници од Полициската станица Штип и Отсекот за општ криминал при СВР Штип, по преземени оперативни мерки и активности, расчистија 22 кривични дела „тешка...
Македонија

Премиерот Ковачевски учествуваше на пријателскиот натпревар по повод Светскиот ден на детето

И М
Премиерот Димитар Ковачевски учествуваше на пријателскиот натпревар по повод одбележувањето на Светскиот ден на детето годинава под мотото: „Кога се работи за детските права, сите...
Бизнис

Агенција за финансиска поддршка во земјоделството: Исплатени се субвенциите за органско производство за 2021 година

И М
Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денес изврши исплата кон 816 лица со вкупен износ 102.621.983,00 денари за мерката Органско производство за...
СветТОП ВЕСТИ

Исцрпеност, замор, стрес: Алармантен дел од новинарите страдаат од исцрпеност на работа

И М
Целта на истражувањето „Влијанието на пандемијата и земјотресите врз здравјето и финансиската состојба на новинарите и уредниците“ е да се открие како пандемијата Ковид-19, земјотресите...
Македонија

Тренчевска: Вложувањето во нашите најмлади е влог во нашата иднина, отворена првата детска градинка во Чучер Сандево за 110 деца

И М
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, градоначалникот на Општина Чучер Сандево, Сашко...
Свет

Украина: Почна напад на Херсон, Русите ја гранатираат цивилната инфраструктура

И М
Руската армија изврши ракетен напад врз Херсон, изјави првиот заменик-шеф на регионалниот совет во Херсон, Јуриј Соболевски, пренесува порталот „Новаја Газета“. „Имаме ракетни напади во...
Свет

НАТО: Ги исцрпивме резервите на оружје и муниција поради Украина, мора да произведуваме повеќе

И М
НАТО исцрпи значителен дел од залихите и муницијата и треба да го зголеми производството за да може да ѝ помогне на Украина на долг рок,...
Македонија

Премиерот Ковачевски: Денес е голем ден, кога се работи за детските права сите сме еден тим

И М
Премиерот Димитар Ковачевски се обрати и учествуваше на настан по повод Светскиот ден на детето под мотото: „Кога се работи за детските права, сите сме...
Македонија

Civilmedia: Нов скандал на повидок: Пратеникот Милошоски ќе остане без безбедносниот сертификат?

И М
Дали конечно кривичните дела што ги извршил пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, за кои има веќе долгогодишни истраги, ќе му се „удрат од глава“...
Македонија

Ковачевски: Со новите градинки на децата им обезбедуваме среќно детство, заложба ни е да им обезбедиме европска иднина

И М
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска во Општината Чучер Сандево во придружба на министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска...
Македонија

Битиќи – Агелер: Северна Македонија како полноправна членка на НАТО е сигурен партнер за инвеститорите во земјава

И М
Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, оствари средба со новоназначената амбасадорка на Соединетите Американски...
Македонија

Спасовски на Саем за безбедност: МВР и Комората за приватно обезбедување се добар пример за меѓуинституционално партнерство

И М
Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се обрати на Саемот за безбедност што се оддржа во трговскиот центар Сити Мол, а во рамки на...
Бизнис

Бесими: Спроведуваме постепена косолидација, во 2023 година 0,7 п.п. понизок буџетски дефицит

И М
Постепена фискална консолидација, добра стратегија и издржан план за забрзување на растот, инвестиции во човечкиот и физичкиот капитал, дигитализација и одржливост се петте клучни чекори...
Македонија

МВР со 30 санкции за непрописно вградени фолии

И М
Во периодот од 14.11.2022 до 20.11.2022 Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на неисполнување на пропишаните...
Македонија

Ковачевски: Ништо од ветувањата на Мицкоски во Скопје, Владата ќе ги преземе клучните проекти заради скопјани

И М
Прво, ова прашање ќе му го поставите на Христијан Мицкоски затоа што тој пред само 1 година одеше по Скопје и кажуваше дека Скопје ќе...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Кузеска: Паразити, тендери на Мицкоски и Томовски во ЕЛЕМ од 60.000 евра и плаќања во готово

И М
Прес-конференција, Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, ВМРО-ДПМНЕ е партија на паразити, тоа е масовна појава која трае со години и тоа...
Македонија

Малолетници од Сиричино украле автомобил па предизвикале сообраќајка

И М
Во текот на вчерашниот ден, околу 12.35 часот во тетовско Сиричино, полициски службеници на СВР Тетово лишиле од слобода двајца малолетници од Тетово затоа што...