Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заев вечерва во Сараево ќе ја прими меѓународната награда „Иса Бег Исаковиќ“

Претседателот на Владата, Зоран Заев ќе присуствува на Свечената академија што ќе се одржи вечерва во Народниот театар во Сараево, а на којашто е најавено дека ќе му биде доделена меѓународната награда „Иса Бег Исаковиќ“. Премиерот Заев…

Ердоган го повика целиот исламски свет да ја поддржи Албанија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на донаторска конференција на муслиманските земји, за да ѝ помогне на Албанија да се справи со последиците од вчерашниот катастрофален земјотрес. Ердоган го упати повикот за време на…

Во Албанија за 48 часа регистрирани 310 земјотреси

Во Албанија сè уште се трага по исчезнати луѓе по серијата силни земјотреси, кои почнаа вчера во раните утрински часови со најсилниот со интензитет од 6,4 степени по Рихтер. Според најновите податоци, досега се евидентирани најмалку 29…

Бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи на 29

Со смртта на 25-годишниот Самир, кој почина утрово од повредите добиени во земјотресот и пронаоѓањето на телото на татка си под урнатините во Туман, бројот на загинати во разорниот земјотрес во Албанија се искачи на 29. Бројот на…

(Видео) Американската полиција тајно тестира кучиња роботи

Неодамна во САД се дозна дека полицијата во своите акции тајно тестирала хај-тек кучиња роботи поради што реагираа организациите за човекови права. Кога државната полиција во Масачусетс објави видеодемонстрација на тест на кучеторобот,…

Автобус удри во 63-годишен пешак во Скопје

Тешко повреден пешак вчера бил итно пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ кога во него удрил автобус на улицата Благоја Стевковски во Скопје. Пешакот Г. Г. (63) од Скопје, по незгодата, бил пренесен во болница за укажување…

Во Кина се урна тунел во изградба, загинаа четворица работници

Четири лица загинаа во Кина кога се урна тунелот во изградба на автопатот во југозападниот дел на земјата, соопштија денеска властите додавајќи дека осуммина се пријавени за исчезнати. За време на работата синоќа, од тунелот во…

Османи: Западен Балкан очекува полноправно членство во ЕУ

Нашата земја се наоѓа пред нов предизвик да се приспособи на предизвиците со кои се соочува Унијата, како и конструктивно да пристапи кон потребата на ЕУ за реформа на процесот на проширување, порача заменик-претседателот на Владата…

Албанската влада прогласи вонредна состојба во Драч и Тирана

Албанската влада денеска прогласи вонредна состојба во областите на Драч и Тирана, реони кои се најпогодени од разорниот земјотрес што ја погоди земјата во вторникот, при што, според најновите податоци, загинаа 27 лица, повеќе од 40 се…

Ден на жалост во Албанија, продолжува потрагата по преживеани

Спасувачките служби трагаат по преживеани под урнатините по разорниот земјотрес, што вчера ја погоди Албанија. Синоќа околу 19 часот беа регистрирани уште два потреса. Првиот со јачина од 4,7 степени по Рихтер, а неколку минути подоцна,…

„Ауди“ планира да отпушти 9.500 работници

Произведувачот на автомобили „Ауди“ објави дека ќе отпушти 9.500 работници во Германија до 2025 година.Компанијата имаат околу 90.000 вработени ширум светот, од кои 60.000 се вработени во Германија. Плановите на „Ауди“ се…

Засадени нови листопадни дрвја во Тафталиџе

Во рамки на есенската акција, Општина Карпош засади нови, 22 висококвалитетни листопадни дрвја, во населбата Тафталиџе, долж улицата „Московска“, пред станбените згради. Локалната самоуправа ја презема оваа иницијатива со цел, рамномерно да…

Нова, уникатна епизода на Winemaker Dinner Series во Дистрикт бар и ресторан со Винарија…

Нова, уникатна епизода на Winemaker Dinner Series, позната како вечер на гастрономско уживање со спарување на најдобрите македонски вина со соодветно мени од 5 оброци, во организација на Дистрик бар и ресторан. На оваа врвна вечер што ќе се…

Повеќе од 40.000 вработени во јавната администрација ќе чистат ѓубре на повеќе локации,…

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави голема акција за чистење ѓубре низ Македонија. Повеќе од 40.000 лица, вработени во јавната администрација, заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“,…

Шилегов објави видео од безбедносните камери: „Чудни сили“ решиле ноќеска да направат обид…

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на Фејсбук објави видео на кое се гледа обид за демолирање на зелениот кров на ГТЦ. -Во текот на вчерашниот ден го најавив завршувањето на зелениот кров на ГТЦ и види чудо, одеднаш, некои “чудни…

Сеизмолозите од регионот предупредуваат: Тлото ќе се тресе следните два ипол месеца

Земјотресот што утринава ја погоди Албанија, а кој силно се почувствува и во нашата земја и пошироко во регионот, е еден од најсилните забележани по оној од 1979 година, вели началничката на црногорскиот Завод за сеизмологија, Јадранка…

Заев: Подготвени сме да ја дадеме неопходната помош за Албанија

Премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“ порача дека македонските власти и јавноста со загриженост ги следат вестите за големиот земјотрес во Албанија. „Силината на земјотресот, кој го почувствуваме и ние, ги насочи мислите кон нашите соседи.…

Заев: Со чувство на одговорност да развиваме култура која не прифаќа насилство

Премиерот, Зоран Заев, вчеравечер е обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената.…

Најмалку девет жртви во Албанија, пристигнува помош од целиот регион

Според најновиот биланс, девет лица загинаа во земјотресот што ја погоди Албанија рано утрово, изјави албанската новинарка Ергиса Бејколари за „Танјуг“. Како што рече таа, најголем број жртви, но и најголема штета, има во албанските…

(Видео) Драматично спасување на дете заглавено под урнатините во Албанија

На социјалните мрежи е објавено видео од драматично спасување на дете заглавено во урнатините на една зграда по земјотресот со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала што синоќа во 3.54 часот ја погоди Албанија. #Earthquake…