Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Температурите паѓаат: Синоптичарите најавуваат студ и снег

Утре и во петок ќе се задржи суво и студено време со ниски утрински температури. Во сабота ќе има ново зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер. Од недела…

Лекарите вршеле 45-минутна реанимација, но безуспешно – почина застреланиот…

Момчето во кое беше пукано во Чаир им подлегнало на повредите, информираше директорот на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ), Илир Хасани. Тој додаде…

Свечено доделување на наградите од зимското финално коло од јубилејната наградна игра „70…

По повод 70 годишнината на Макпетрол АД и прославувањето на 70 години соработка со потрошувачите, компанијата креираше голема наградна игра која започна на 1 март, а заврши на 15 декември. Денеска во продажно-сервисниот салон на Хонда…

Сашко Коцев во Еден на Еден: За мекиците, калашниковот и градоначалникот (Видео)

Ако го пропуштивте последното издание на “Еден на Еден”, имате добра причина да се каете, бидејќи водителот Жаре го угости еден од нашите најдобри актери, феноменалниот Сашко Коцев. Познатиот актер за првпат зборуваше за неговата…

Веќе никогаш нема да фрлате лушпи од кромид

Многу луѓе не се ни свесни дека лушпите од разно овошје и зеленчук се полни со антиокситанси и други поволни нутриенти кои можат да го подобрат здравјето. Добар пример за тоа е кромидот. Иако не се јаде, лушпата од кромидот е полна со…

Вооружен инцидент во Чаир, со калашников застрелано едно лице

Вооружен инцидент се случи попладнево во Чаир на улица „Џон Кенеди“, пред средното училиште „Цветан Димов”, објави ТВ 21. Вечерва на улицата „Џон Кенеди“ во Чаир непознати лица пукале со огнено оружје кон едно лице. Настанот се случил на…

Ловечко куче налетало на два волци: Сопственикот го нашол во крв, а имал и снимка од…

Томи Берглунд ловел лос со своето четири години старо куче во близина на округот Вармланд, Шведска, кога кучето одеднаш избегало во шума. Кога кучето се вратило, било прекриено со крвави траги. Кучето инаку било опремено GoPro камера…

Се огласи Груевски: Некој го злоупотребува моето име

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка, Никола Груевски се огласи на Фејсбук во врска со најновите случувања околу изборот на нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог интегрален текст од Фејсбук статусот на Груевски: Одлуката на…

Временска прогноза: Од утре ќе видиме што е студ

Утре и во петок ќе се задржи суво и студено време со ниски утрински температури. Во сабота ќе има ново зголемување на облачноста, а во северните делови и на планините ќе има повремен слаб снег. Ќе дува засилен северен ветер. Од недела…

Сакала да сними како бебето мрда во нејзиниот стомак, но ова не го очекувала

Сакала да сними како бебето мрда во нејзиниот стомак, но ова не го очекувала (Видео) Секоја мајка ужива кога детето мрда во нејзиниот стомак, бидејќи тоа е знак дека детето е здраво и се е во ред со него… Некогаш бебињата се силни и…

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов нема видливо решение, но секако кога ќе биде постигнат договор, ќе се…

Секојдневни намирници кои го уништуваат пенисот, а не знаете

Машкото здравје зависи од доброто функционирање на тестостеронот, а на него неповолно влијае индустриската храна, опиодите, па и популарните газирани пијалаци. Сè се сведува на тесторетонот. Ако се поремети неговата функција, тоа ќе се…

Лекот за подмладување е пред вас, а не ни знаевте за тоа

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи…

Овој рецепт го подобрува видот, ги отстранува мастите од џигерот, го чисти дебелото…

Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено дебело црево и губење на видот. Понекогаш маснотии може да се насоберат во џигерот и да предизвикаат проблеми кои сериозно можат да му…

Мачка одбивала да земе храна освен ако е спакувана – еден ден ја следеле и ја откриле…

Сите мајки ги сакаат своите деца од било што друго. Многу често мајката ќе биде спремна да даде сè од себе за нејзините деца да имаат сè што им треба. Без оглед на тоа дали таа мајка е човек или животно: сите мајки се грижат за своите…

Колективно претседателство наместо Груевски- се чека одлука на Извршниот комитет

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ треба да одлучи дали ќе го одложи закажаниот конгрес на партијата за избор на нов лидер, откако триесет високи партиски функционери јавно побараа одложување за февруари, поради како што наведуваат нелегитимен…

Серија сообраќајки во Скопје – еден почина, повеќе повредени

Во текот на вчерашниот ден (19.12.), на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди од кои една со починато лице, една со тешки телесни телесни повреди и по пет со телесни повреди и материјална штета.…

Детали за инцидентот на демонстрациите на Вмро Дпмне – има повредени и приведени

На 19.12.2017 година во времето од 17,00 до 18,00 часот на граничниот премин “Табановце“, во организација на политичката партија ВМРО ДПМНЕ се одржал јавен собир. Во текот на собирот, околу 17,20 часот додека полициски службеник од…

Трагедија го потресе Скопје – во страшна несреќа загина Ц.Т.

На 19.12.2017 година околу 14.20 часот на ул. „Никола Вапцаров“ во Скопје, Ц.Т. (57) од с.Ново Лагово, прилепско, вработен во приватна фирма, додека извршувал работи на кран на висина од четири метри, во моментот кога се откачила дигалката…

Грција – Телохранителот на поранешниот грчки премиер го ликвидирал негово семејство…

Полицаецот прво ја убил својата ќерка, потоа сопругата и на крај нејзината мајка, а потоа се застрелал. Трагедијата се случила во северното предградие на Атина Анаргири. Детето имало само три ипол години,јави Локално.мк. Според…