Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Царовска: Младинскиот центар во Гостивар ќе биде поддршка за младите од целиот Полошки…

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска потпиша меморандум за разбирање за отворање на младински ресурсен центар во Гостивар, кој ќе го опслужува целиот Полошки Регион. Меморандумот го потпишаа и градоначалникот…

(Видео) Заев: Од компанија во стечај, поранешен „Фени“ има плати за 30% повисоки од…

Стечајната постапка во „Фени“, денеска „ЕуроникелИндустри“, не само што е најуспешна постапка во нашата историја, со расчистени долгови кон сите доверители, вклучително и кон вработените, туку денеска е компанија која со извоз од…

Рама: Зградите, генерално, се стабилни

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека, како и во претходниот земјотрес, и во овој, кој беше посилен и траеше подолго, уште еднаш беше потврдено дека зградите во најголем дел се многу стабилни. На состанокот на владата во врска со…

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Албанија

Папата Франциско рече дека денес се моли за жртвите од земјотресот во Албанија. Во неделното обраќање на плоштадот „Свети Петар“, папата Франциско рече дека Албанија е првата европска земја што сакал да ја посети и дека албанскиот народ…

Пуштена втората печка во „Фени индустри“

Кавадаречкиот комбинат „Еуроникел индустри“ бележи една година успешно работење и реализација на инвестицискиот план. По тој повод компанијата синоќа во Скопје имаше свечен прием, а денеска свеченост во кругот на фабриката, каде што…

Изграден нов павилјон во Психијатриската болница во Демир Хисар

Министерот за здравство, Венко Филипче, официјално го отвори новоизградениот дел на Психијатриската болница во Демир Хисар. Станува збор за комплетно нов машки павилјон за чија изградба средствата ги обезбеди американската амбасада, а…

Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука како израз на солидарност за настраданите Град Скопје дава помош во…

Во Беровско симулација за појава на африканска свинска чума

Во Беровско денеска и утре ќе се спроведе дводневна вежба за симулација на појава на болеста африканска свинска чума. Практичниот дел од симулацијата ќе се реализира на индивидуална фарма во село Русиново, на комерцијална фарма во село…

СДСМ: Дури и ВМРО-ДПМНЕ потврди – Мицкоски е најнеспособниот директор на АД ЕСМ,…

Прес конференција, Иван Трпески, член на Комисија за енергетика на СДСМ - интегрален текст: Почитувани граѓани, почитувани новинари, Дури и ВМРО-ДПМНЕ денеска потврди дека Христијан Мицкоски е најнеспособниот директор на ЕСМ (ЕЛЕМ).…

Дејан Лутовски за Апасиев: Покрај платата на Универзитетот тој си кркаше и хонорарче од…

Дејан Лутовски на Фејсбук објави сведоштво околу функционирањето на партијата Левица во 2016 година: - 2016 година имавме пракса на собирање членарини и донации од симпатизери. Така тогашната Левица опстојуваше. Сме имале расправии…

Костадинов: Извештајот на УКИМ потврди: Кариерата на Мицкоски е измамничка, не магистрирал…

Уште еден ден без одговори од Христијан Мицкоски за неговите лаги, за лажната магистратура, за лажниот докторат, наводно стекнати во Италија и Германија. На средбата со бугарскиот премиер Борисов, Мицкоски кажа дека бил магистрант и…

Заев на ФБ: Кој е збунет? Кој во ВМРО-ДПМНЕ работи против Мицкоски? Кој ја објави…

-Кој е збунет? Кој во ВМРО-ДПМНЕ работи против Мицкоски? Кој ја објави вистината за неспособноста на Мицкоски и за драматичниот пад на производството на струја во нивно време? - праша премиерот Зоран Заев на Фејсбук. „Конфузијата оди до…

Македонските спасувачи извадија две тела од урнатите згради во Албанија

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија од урнатните две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата. Владата…

Изгласана новата Европска комисија

Европскиот парламент во Стразбур го изгласа новиот состав на Европската комисија предводена од Урсула фон дер Лејен и 26 нови комесари. Со 461 глас „за“, 157 против и 89 воздржани, беше потврдена новата Европска комисија. Во пресрет…

Македонски лабрадор учествува во спасувачката акција во Албанија

Лабрадор обучен за пребарување и спасување преживеани од урнатини е дел од македонскиот тим, кој заедно со припадници на Дирекцијата за заштита и спасување синоќа замина во Албанија, како дел од спасувачките екипи кои трагаат по повредите…

Боки 13 пренесен на контролни прегледи во болницата „8-ми Септември“

Од градската општа болница „8-ми Септември“, потврдија дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, бил хоспитализиран во оваа установа заради спроведување контролни прегледи. Додаваат дека дијагностичките процедури се во тек. „По…

Компанијата која печати пари за 140 земји е пред банкрот

Англиската компанија „Де Ла Руе“, која печати пари за вкупно 140 земји во светот, соопшти дека е на работ на колапс. Раководството на компанијата потврди дека активирало план за санација на работењето кој не ги дава очекуваните резултати.…

Пробудените вулкани во Италија се виновници за земјотресите во регионот?

„Неодамнешните вулкански ерупции во Италија ослободија голема количина на енергија, предизвикувајќи изместените тектонски плочи да ја задржат својата рамнотежа поради енергетските бранови, поради што доаѓа до тресење и лулање на едната…

Русин уапсен кога сакал да продаде воени тајни на странски служби

Жители на рускиот град Ижевск, разоткриле државјанин на Русија кој имал за цел на странски специјални служби да им предаде информации за тајни воено-вселенски проекти, соопшти Федералната служба за безбедност (ФСБ). Како што се наведува,…

Два турски авионa влегoa во грчкиот воздушен простор

Два турски авионa Ф-4 и Ф-16 прелетувале денес над островите Макрониси и Атропофаги, кои припаѓаат на грчкиот островски архипелаг на Фурни. Според Генералштабот, турските борбени авиони влегле во грчкиот воздушен простор во 10,34 часот,…