Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Лоши вести за времето: Викендов уште поголемо невреме, но она што се најавува од…

До понеделник времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, проследени со грмежи. Врнежите локално ќе бидат поројни и понекаде се очекува да наврне и поголема количина на воден талог. Од среда…

Што соддржи “бомбата” за името која денеска ќе ја објави Грција?

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас најави дека ќе бидат објавени 33 документи, кои според првичните информации ќе бидат “бомби” околу преговорите меѓу Македонија изминатите две децении. Во документите се наоѓаат…

Премиерот Заев со моќна порака до нацијата на само 24 часа пред потпишувањето на…

Синоќа во Струмица, премиерот Зоран Заев излезе со моќна порака до македонскиот народ. -Ние во недела ќе го потпишеме договорот и тоа ќе ја испрати позитивната пријателска порака. Мене ми е важно што сето ова се случува во еден период…

Никола Груевски денеска со неочекуван потег: Под истрага на СЈО и ОЈО се и членови на…

Некогашниот премиер Никола Груевски, на социјалната мрежа фејсбук објави текст во врска со договорот за името. Експремиерот голем дел посветува и на себе, односно како што вели на неговиот прогон, ставајќи го во контекст на спорот со…

Паника во опозициските партии во Македонија и Грција: Ќе бидат објавени…

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас најави дека ќе бидат објавени 33 документи, кои според првичните информации ќе бидат "бомби" околу преговорите меѓу Македонија изминатите две децении. Во документите се наоѓаат…

Драма во Скопје: Се симнувал со внуката од автобус, па добил удар од зад грб

Драма во Скопје: Се симнувал со внуката од автобус, па добил удар од зад грб Вчера околу 13:40 часот во село Арачиново, скопско, 33-годишниот Џ.Ш. од село Арачиново, кога слегувал од автобус заедно со десетгодишната внука, од позади грб…

Убиена 25.годишна девојка, 4 лица повредени при напад со нож

Најмалку една жена е убиена, а уште четири лица се повредени во напад со нож кој денеска се случил во Минхен. Убиена е 25-годишна девојка, додека нејзината мајка е тешко повредена, како и братот, јави електронското издание на „Билд“.…

Дебакл на протестот против историскиот договор меѓу Грција и Македонија – на плоштад…

Неколку десетици луѓе се собраа на денешниот протест во Грција, кој беше организиран од КОмитетотт за борба за грчкиот карактер на Македонија. Демонстрациите се случуваат против постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција кој беше…

Уапсен познат пратеник – полицијата го уапси затоа што побара да биде извршен воен…

Пратеник на грчката ултра десничарска Златна Зора, Константинос Барбарусис е уапсен денеска откако повикувал на воен удар. Тоа се случило за време на изгласување на доверба на владата. Како што се наведува неговото апсење го наредило…

Моќен еликсир на младоста: Потребни ви се три намирници, еве како да го направите

Еве рецепт за моќно „антиејџ“ фрапе полно со незаменливи антиоксиданси. За неговата подготовка потребна ви е буквално една минута. Ако го подготвувате фрапето со полномасно млеко или сладолед можете да го послужите како освежувачки…

Вечерва се огласи Никола Груевски – познат е неговиот став за историскиот договор со…

- Го прочитав текстот на договорот со Грција, објавен во медиумите. Во меѓувреме прочитав дека владата веќе го усвоила на вонредна владина седница. Препорачувам секој да го прочита, пред да даде свое мислење, без да верува на тврдењата и…

Мислевте дека нормален притисок е 120 со 80!? – Докторите велат дека Вие сте во…

Сите граѓани мислат дека нормален крвен притисок е 120 со 80, и дека се што е над тоа е аларм за посета на доктор, но новите податоци велат дека оние што мислат така биле во заблуда. Според Европската кардиолошка асоцијација,…

Еве како да отворите катанец без клуч и уште неколку трикови… (Видео)

Овие трикови добро е да ги знаете, бидејќи можеби ќе ви затребаат кога најмалку се надевате. Се работи за четири трикови: два се однесуваат на отварање катанец без клуч, а останатите на тоа како да ги заклучите вратите со вилушка и како…

Во оваа куќа никој не влегол од 1956 година. Кога конечно ги отвориле вратите се…

Во оваа куќа никој не живеел од 1956. година. Се` останало во оригинална состојба. Според сопственикот, куќата е изградена од 1956. година и никој не живеел во неа, се` до 2010. година! Кога новите сопственици се вселиле , пронашле…

Поставил камера пред да замине во кревет. Она што го снимила ќе ви ја заледи крвта

Од самиот почеток, постоењето на натприродно ги збунувало луѓето повеќе од сè. Иако многумина тврдат дека не постои место за такви уверувања во нашето модерно општество, се уште се случуваат работи кои не можеме да ги објасниме. Овој…

До понеделник невреме во Македонија, а еве што ќе се случува потоа

Времето утре претпладне ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно, со локален дожд и грмежи и со услови за локална поја на град. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната температура ќе се…

Истражувале стар напуштен рудник, а потоа камерата „фатила“ нешто застрашувачко (Фото)

Некои од најстрашните места на светот се старите напуштени рудници! Корисник на Реддит и неговите пријатели понеле камера и тргнале да истражат еден напуштен рудник во Австралија. Направиле неколкуѕ фотографии, а еве што „фатиле“… На…

Вакво нешто никој не очекуваше во грчкиот парламент: Пратеник од власта говореше на…

На Македонски јазик се зборуваше во грчкото собрание. https://www.youtube.com/watch?v=M6LHRRvIPy4 Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за доверба на Владата на премиерот…

Договорот ќе се потпише в недела во Преспа на грчка територија

Договорот со Грција ќе биде потпишан в недела на грчката страна на Преспа, потврди Владата. Засега е познато дека настанот ќе биде поделен на два дела, од кои едниот – потпишувањето на договорот, а другиот дел ќе се случува на македонска…

Вистината излезе на виделина и за некои нема да биде пријатна: Оваа должина на пенисот е…

Истражување откри која големина на пенисот жените ја сметаат за совршена! Секој маж, во еден момент од животот, размислува за тоа дали неговиот пенис има совршена големина… Новата студија, спроведена од страна на порталот Plos One…