Секогаш во средиштето на збиднувањата...

На 28-годишна возраст изненадно почина ѕвездата од популарната ТВ емисија

Истакнатиот член на екипата на серијалот „Wicked Tuna“ Николас Дафи (28) пронајден е мртов, а причината за смртта се уште не е позната. Оваа вест е објавена на официјалниот Твитер профил на серијалот, а продуцентите изразиле сочувство до…

Полицаец на необичен начин му помогнал на бездомник да добие работа (Видео)

Великодушен полицаец му помогнал на бездомник да се избричи за да може да добие работа во локален ресторан. Полицаецот Тони Карлсон забележал човек на улица во близина на пумпа во Флорида како „води борба“ со жилет. Бездомникот Фил го…

Крвавата Месечина во петок ќе предизвика најдолго помрачување во 21 век

„Крвава Месечина“, во петок, 27 јули ќе предизвика најдолго помрачување во 21 век, соопшти НАСА. Помрачувањето ќе трае еден час и 43 минути, а причината за толкавото времетраење е што Месечината ќе се најде на една од најоддалечените…

Научниците на Марс откриле езеро со течна вода

Научниците на Марс откриле докази за постоење течна вода, пишува Би-Би-Си. Можното езеро се наоѓа под јужната поларна ледена капа на Црвената планета, а е со промер од околу 20 километри. Претходните истражувања откриле можни знаци за…

Уште ваков колач немате пробано: Кремасто чоколадно задоволство (Видео)

Кремасто и чоколадно задоволство. Брзо ќе го подготвите, а вкусот е фантастичен… Состојки: 5 јајца, 8 лажици шеќер, 100 гр чоколадо за колачи, 200 гр маргарин, 4 рамни лажици брашно, 1 прашок за печиво, кора од лимон прстофат сол, 100…

Оригинал рецепт за вистински босански бурек, еве како се прави (Видео)

Многумина обожаваат бурек, но ретко кој знае да го направи, па затоа најчесто го купуваме од пекари. Поради тоа, ви донесуваме рецепт за оригинален босански бурек… Во видеото во прилог прикажан е начинот на подготовка.…

Ако жена ги прави овие работи, значи дека веќе ништо не чувствува кон вас

Ова се некои работи кои жените ги прават кога веќе не им се допаѓате… Не комуницирате како порано: Претходно нормално сте комуницирале, а сега не покренува никаква тема и покажува како да не сака да се оптеретува со тоа. Изговори:…

Наредниве денови облаци и дожд, а еве од кога да очекувате сончево време и затоплување

Времето утре ќе биде променливо облачно, околу пладне и попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 6. Дневната температура ќе се движи од 21 до 32 степени. Продолжува периодот на…

Милиони луѓе секое утро ја прават истата грешка со лимон, не ја правете и вие

Водата со лимон е неверојатно освежувачка, закрепнувачка и дава огромен поттик на вашиот метаболизам. Лимонот е преполн со здравствени предности, а посебно е голем извор на витамин Ц. Една шолја свеж сок од лимон дава 187% од…

Во Кина е толку жешко, што и асфалтот почна да се топи (Видео)

И додека ние го чекаме она вистинското, топло лето, температурите во некои делови од светот се екстремно високи. Но дали некогаш сте виделе некој буквално да се „залепи“ на улица поради растопен асфалт? Еден маж во Кина на најтежок…

Синоптичарите излегоа со нова прогноза: Еве какво време не очекува

Следува период на променливо облачно и нестабилно време на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Дневната температура и во наредните денови ќе биде малку под просекот за овој период од годината. Утре понестабилно ќе биде во западните…

„Лудо“ тесто: Може да стои со денови, а идеално е за кифли, пица, погача…

Ова тесто може да се користи за разни јадења, а може долго да стои во фрижидер. Едноставно, практично и најдобро од сè меко и вкусно! Состојки: 1 кг брашно, 500 мл млако млеко, 200 мл јогурт, 2 јајца, 2 лажички сол, 1 лажичка шеќер, 1…

Ова сигурно не го знаевте: Еве што значат ознаките S, A и B на кутиите за јајца

Јајцата се омилена намирница на многу луѓе, па често се наоѓаат во јадењата кои секојдневно ги консумираме. Еве што треба да знаете кога купувате јајца. Сигурно сте забележале дека на картоните со јајца има ознаки S, A и B - еве што тоа…

Замена за кафе: Рецепт за напивка која ќе ве разбуди за миг

Тешко ви е да се разбудите? Отсега постои нешто што ќе ви помогне брзо и лесно да се расоните и да го започнете новиот ден. Едноставна напивка која ќе ве препороди! Како база користете половина литар сок од јаболка. Додајте две раце…

Трикови за препознавање зрели и слатки лубеници: Еве како најбрзо да ја изберете…

Еве како најбрзо да ја изберете најдобрата лубеница! Стручњаците велат дека повкусните лубеници имаат симетричен облик. Ако лубеницата пука при удар тоа значи дека е зрела, но ако допира одек на шуплив предмет, значи дека лубеницата е…

Најјакиот природен рецепт: Го поправа памтењето, топи маснотии, ги подобрува видот и…

Еден од најмоќните природни лекови, не само што ќе ви го подобри помнењето за 80%, туку и ќе ви ги истопи масните наслаги со кои се борите со години. Клучната состојка е ренот кој е богат со витамин Ц, калиум, витамините Б1, Б2 и Б6,…

Ѕвездите откриваат кого љубовта го чека „зад аголот“, а кој во 2018 ќе пронајде работа

Ако покренувате нов бизнис или се надевате на покачување на платата, корисно е да знаете дали ѕвездите ви се наклонети. Раковите во втората половина на 2018 година на сите ќе им покажат дека, иако во себе се длабоко емоционални, од…

Ужасна пресметка: Фудбалер убил голман пред ноќен клуб

Безбедносни камери во Аргентина снимиле пресметка во Буенос Аирес, во која загинал голманот Факундо Еспиндола (25). Чуварот на мрежата на нисколигашки аргентински клубови починал по смртоносен убод со нож. Убиецот е идентификуван како…

Се качил на своето скапоцено Ламборџини за да се пофали пред девојките, подорбо да не го…

Возач на скапоцено црно Ламборџни се наоѓал во колона автомобили во Ки Вест на Флорида, па насобраните минувачи сакале да го сликаат неговиот автомобил. Големото внимание му годело на возачот, па одлучил да излезе за да го видат сите…

Видео: Идентични близначки родени 2010 година: Сега имаат 8 години и сите велат дека се…

Кога брачен пар ќе дознае дека ќе добие дете, неизмерно се среќни. Среќата е поголема кога ќе дознаат дека ќе добијат близнаци. Идентичните близначки Леах Роус и Ава Марие се родени на 7 јули 2010 година во Калифорнија. Мајката Џеки…