Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Избрани четворица нови проректори на Универзитетот „Св.Климент Охридски“

Ректорската управа на Универзитетот „Св.Клименти Охридски“ на предлог на ректорот, Сашо Коруновски, а врз основа на новиот закон за високо образование на тајно гласање едногласно донесе одлука за избор на четворица нови проректори на…

Путин: Нема докази за вмешаност на Иран

Нема докази за вмешаност на Иран во нападите врз саудиските нафтени објекти, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. „Ние сме против да го обвиниме Иран бидејќи нема докази за вмешаност на таа земја. За ова прашање вчера…

Шахпаска: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, вработените во јавниот сектор за септември ќе…

-Вработените во јавниот сектор за месец септември ќе добијат повисока плата за пет проценти од досегашната. Платата ќе биде исплатена во законски предвидениот рок до 15ти во месецот. Владата предводена од СДСМ за ова покачување на платите и…

Царовска: Нема повеќе деца до три години во институциите во земјата

Со денешното отворање на петте мали групни домови во Битола, Министерството за труд и социјална политика со своите партнери го започна процесот на целосна трансформација на „Мајчин дом“ и сите 27 деца се веќе преселени во објекти коишто…

(Видео) Полициските синдикати на „Национален марш на гневот“ во Париз

Полициските синдикати денеска излегоа на улиците во Париз на „Национален марш на гневот“, пренесува „Спутник“. Маршот има за цел да ги повика властите да преземат мерки за подобрување на менталните, финансиските и работните услови на…

10 милиони евра грант за пречистителна станица во Скопје

Забрзувањето на европските интеграции носи позитивни економски резултати. Вчера на самитот на Економист во Скопје, регионалниот директор на ЕИБ, Матео Ривелини најави дека се доделува грант од 10 милиони евра на Република Северна Македонија…

Џафери на средба со високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со Високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Ламберто Заниер. Претседателот Џафери нагласи дека во Република Северна Македонија високо се цени константната соработка и…

Европскиот суд нареди Босна да отстрани српска православна црква од имотот на една…

Европскиот суд за човекови права во понеделникот донесе пресуда дека Босна и Херцеговина мора да ги преземе сите неопходни мерки за отстранување на српската православна црква што била изградена во дворот на една муслиманка протерана од…

Татко го убил шестгодишниот син за да го спаси од демони

Mаж во Аризона е обвинет за убиство од прв степен кога властите соопштија дека го убил својот 6-годишен син попарувајќи го со врела вода за да го спаси од демони. Пабло Мартинез (31) им кажал на полициските службеници дека детето имало…

Кинески политичар во домот криел 13 тони злато, му се заканува смртна казна

Полицијата почна истрага против поранешниот кинески гувернер, Жанг Ки, кога во подрумот на неговата куќа била пронајдена огромна количина злато. Покрај 13,5 тони злато, полицијата пронашла милиони јуани во готово, антиквитети, но и…

Премиер ѝ подарил 16 милиони долари на манекенка што ја запознал на луксузна забава

Либанскиот премиер, Саад Харири, ѝ дал повеќе од 15 милиони долари на манекенка за костуми за капење од Јужна Африка, покажуваат судски документи. Харири (49), кој е оженет и има три деца, ја запознал Кендис ван дер Мерве (26) во…

Руски граничари пукале врз севернокорејски рибокрадци

Руските граничари пукале денес на севернокорејски чамец во Јапонското Море и повредиле пет рибокрадци, соопшти Центарот за односи со јавноста на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ). На чамецот имало 21 лице, на кои им пукале…

Над 1.600 луѓе загинаа во монсунските дождови во Индија

Повеќе од 1.600 луѓе загинаа од јуни досега поради монсуснките дождови во Индија. Оваа година се забележани најобилни дождови во последните 25 години. Исто така, во монсунските дождови и другите несреќи поврзани со нив, од јуни до 29…

Колинда Грабар-Китаровиќ ја објави кандидатурата

Актуелната хрватска претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска официјално ја објави кандидатурата за втор мандат. „Денеска ја објавувам својата кандидатура за претседателка“, рече Грабар-Китаровиќ во обраќањето до медиумите. Таа…

Сугарески: Градежништвото ја движи домашната економија

Градежништвото ја движи домашната економија, порача министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, кој денес се обрати на отворањето на 18. меѓународен симпозиум во организација на Друштвото на градежните конструктори на Македонија, кој…

Хрватска двојка во Австрија со измама користела социјална помош 2 години

Австриските медиуми пренесуваат за случај со измама во кој се вмешани државјани на Хрватска. Се работи за 74-годишен маж и неговата 71-годишна сопруга, кои примале социјална помош поврзана со постојан престој во Австрија, а всушност…

Италијанците го бараат Црногорецот обвинет за кражба на дијаманти во вредност од 7 милиони…

Судот во Венеција издаде потерница за подгоричанецот Горан Перовиќ (55), член на организирана криминална група, која од Дуждевата палата украла дијаманти и накит во вредност од седум милиони евра, сопственост на катарскиот шеик Хамад бин…

Порошенко изјави дека со Џулијани разговарал само за инвестиции

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави денеска дека во 2017 година разговарал за инвестиции со адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани, но дека не разговарал со ниту еден од американските…

Деведесет и седум дуќани во Старата скопска чаршија ќе добијат нови излози

Со финансиска поддршка од 11,4 милиони денари од Министерство за економија и Општина Чаир до крајот на годината ќе бидат обновени 97 излози во Старата скопска чаршија. Министерот за економија Крешник Бектеши денеска заедно со…

Холандскиот парламент бара истрага за улогата на Украина во несреќата на МХ17

Претставничкиот дом на холандскиот парламент има намера да покрене детална истрага за улогата на Украина во случајот со соборувањето на авионот на летот МХ17 над Донбас во 2014 година, пренесува холандскиот портал „Nos.nl“. Пратениците…