Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Било полноќ и часовниците запреле: Повеќе од 700 повици во новогодишната ноќ поради чуден…

Меѓународната организација која се занимава со следење на метеори (IMO) примила повеќе од 700 повици за време на новогодишната ноќ откако над Обединетото Кралство прелетал зелен метеор. Додека луѓето во Обединетото Кралство полека се…

Тевдовски не очекува поскапувања, откако акцизата на нафтата се зголеми за 3,5 денари

Министерот за финансии, Драган Тевдовски не очекува поскапувањa на производите по зголемувањето на акцизата на нафтата и нафтените деривати од 3,5 денари, што стапи на сила од вчера. – Министерството за финансии веќе соопшти дека…

Најбрзиот рецепт за шпанска пита – готова за 30 минути (Видео)

Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е неверојатен! Шпанската пита има богат вкус, едноставно се подготвува, а можете да ја послужите за доручек или како предјадење. Состојки: 80 гр рендан кашкавал; 120 гр сечкана шунка; 130 гр…

Еве какво ќе биде времето утре

Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието. Дневната температура ќе се движи од 3 до 11 степени. В среда кон крајот на денот и…

Нов потрес од 4 степени во Дојран

Нов потрес од 4 степени во близина на Дојран! Нов потрес со интензитет од 4 степени е регистриран во близина на Дојран попладнево во 18 часот и 36 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри северо-источно од Стар Дојран на…

Еве зошто никако не треба да користите мобилен телефон пред спиење

Читањето од екран пред спиење може да биде погубно за вашето здравје, покажа истражувањето спроведено во Бостон. Веќе е познато дека светлото од различни екрани навечер го менува чувството на успиеност и будност, и го спушта нивото на…

Еликсир бомба: Толку ќе ви ја поправи крвната слика што и сами ќе се изненадите!

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Градоначалниците да подготват проекти за гасифицирање на општините

Градоначалниците да подготват проектна документација за гасификација на општините и да одлучат дали сами ќе инвестираат, дали ќе најдат инвеститори или тоа ќе го сторат преку јавно-приватно партнерство, порача премиерот Зоран Заев на…

Спиете на левата страна? Откако ќе го дознаете ова веднаш ќе почнете!

Повеќето луѓе не се ни свесни за фактот дека позата во која се спие може значително да влијае на организмот, особено на варењето. Првиот доказ за ова тврдење потекнува уште од античкиот период кога монасите практикувале да лежат после…

Заев им порача на инвеститорите: 2018-та нема да биде изборна, туку година на работа

Премиерот Зоран Заев рече дека 2018 ќе биде година на економски развој и инвестиции и им порача на домашните компании да инвестираат, бидејќи нема да има избори, туку ќе биде година на работа. Првата работна средба во оваа година Заев ја…

Понеделник неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 7 јануари 2018 година (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари 2018 година (понеделник), е…

Синоптичарите најавуваат снег – еве од кога

Синоптичарите најавуваат снег - еве од кога Утре ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен ќе биде долж Повардарието. В среда кон крајот на денот и в…

Паметни лежечки полицајци: Еве што се случува кога автомобилот ќе се приближи

Постојат многу начини да го успорите возилото, но повеќето не се многу ефикасни. Во Мексико размислуваат за промена на стратегијата. Лежечките полицајци се непријатни, посебно во град, поради што одлучиле да тестираат модерни лежечки…

Серија посилни потреси вечерва ја здрмаа Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва на 1.1.2018 год. регистрирше…

Нов влажен и студен бран – еве од кога

Утре изутрина и кон крајот на денот ќе има повремени врнежи од дожд, а само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува умерен југозападен ветер, чиј правец кон крајот на денот ќе се промени во северен. Во четврток ќе има…

Нејзината куќа секогаш мириса убаво и свежо, а луѓето не можат да сфатат зошто! Еве во што…

Нејзината куќа секогаш мириса убаво и свежо, а луѓето не можат да сфатат зошто! Еве во што е нејзината тајна Понекогаш кога влегувате во нечија куќа или канцеларија, преубав, освежувачки мирис едноставно ве обзема. Мирисот веднаш ќе…

Бебиситерка сфатила дека девојчето умира! Поради она што го направила, заслужува вистински…

Оваа девојка е вистински херој! Кристен Мајлс е 22-годишна Американка која работи како бебиситерка, како би ги исплатила своите студии. Така ги запознала Џорџ и Фару Роско, чиј три деца почнала да ги чува. Најмала била Талија, девојче на…

Запишете го и чувајте го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода – ќе се решите од…

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Двајца загинати од петарди

Во текот на новогодишната ноќ во Германија две лица загинале од повреди предизвикани од петарди. Станува збор за 35-годишен маж и 19-годишно момче кои починале во пошироката област на Берлин од повреди од домашно изработени петарди.…

Трагедија за Нова Година – се урна авион, сите мртви

Се урна хидроавион во Сиднеј, загинаа сите патници и пилотот Хидроавион на компанијата „Сиднеј сиплејнз“ се урна во реката Хоксбури во Сиднеј, при што загинаа сите пет патници и пилотот, соопшти полицијата на сојузната држава Нов Јужен…