Секогаш во средиштето на збиднувањата...

(Видео) Австралиски тинејџер прегазил 20 кенгури со автомобил, му се закануваат 5 години…

Австралиската полиција уапси 19-годишник под сомнение дека со својот автомобил прегазил повеќе од 20 кенгури. Телата на мртвите животни, меѓу кои и младенчиња, биле пронајдени расфрлани низ улиците на градот Тур Бич, кој се наоѓа 540…

Најголемата светска ветроелектрaна на море се гради во Велика Британија

Oдделoт на „Џенерал електрик“ за обновливи извори на енергија е избран за посакуван снабдувач на турбини за британскиот проект за најголема ветроелектрана на море, која ја градат ССЕ и „Еквинор“, објавија двете компании. Три реони со…

Во шведските училишта нема да се предава историја постара од 18 век

Швеѓаните имаат намера да ја исфрлат целата историја постара од 18 век од училиштата и да ги концентрираат своите ученици на холокаустот, Хитлер, Втората светска војна и постмодерниот период од крајот на 20 век. „Нема повеќе антички Рим,…

Една година од убиството на саудискиот новинар

Денеска се навршува една година од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, поради што дојде до глобални протести, а репутацијата на Саудиска Арабија е нарушена, наведува Европската служба…

(Видео) Пингвин плива 8 000 километри секоја година за да го посети својот спасител

Бразилски рибар, кој пронашол пингвин во критична состојба, прекриен со нафта и заробен во карпи, го искапел и го нахранил, очекувајќи дека кога ќе се опорави, ќе отиде во потрага по своето семејство, но пингвинот останал со него осум…

Еве како да ја зголемите вредноста на вашиот недвижен имот

Инвестирањето во недвижности е сигурна и долгорочна инвестиција. Многу чинители влијаат врз нивната вредност, и на тоа дали таа ќе опадне или ќе порасне. Најголемиот фактор да ја задржите вредноста на вашата инвестиција е истата да се…

Пронајдени 4 жртви од уривањето на мостот во Тајван, се бараат уште две

Спасувачките екипи на Тајван откриле тела на четири лица, а бараат уште двајца кои се пријавени како исчезнати, откако голем мост паднал на чамци за риболов. Несреќата се случила вчера кога се урнал мост долг 140 метри во пристаништето…

Трамп предложил на мигрантите да им се пука во нозете

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предложил да им се пука на мигрантите во нозете за да ги забави во обидот да ја преминат јужната граница, се наведува во новата книга напишана од двајца новинари на „Њујорк тајмс“, која ќе биде…

Захариева: Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ не е безусловна

Нашата поддршка за европската интеграција на Македонија никогаш не била безусловна, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, нагласувајќи дека ова не е прв пат Бугарија да поставува услови. Изјавата на…

Откажани концертите на „Металика“ бидејќи Хетфилд мора да оди на рехабилитација

Членовите на хеви метал бендот „Металика“ објавија дека ја одложуваат турнејата затоа што фронтменот Џејмс Хетфилд се пријавил на програма за зависници од алкохол. „Металика“ во петокот објави на „Твитер“ дека им е „искрено жал“ за…

Во пожар во Франција изгореа 5.253 тони хемиски производи

Француските власти соопштија дека во пожар во хемиска фабрика во Руен, во северозападниот дел од Франција, изгореле 5.253 тони хемиски производи, додека демонстрантите ги обвинуваат дека ја прикриваат вистината за последиците од несреќата.…

План за брегзит: Северна Ирска во посебени односи со ЕУ до 2025

Според новиот план за брегзит на британскиот премиер, Борис Џонсон, Северна Ирска ќе остане во посебни односи со Европската унија до 2025 година, објави весникот „Телеграф“. Според планот што треба биде објавен денес, Северна Ирска во…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е научена да зема од граѓаните и затоа е против поврат на ДДВ од 3…

ВМРО – ДПМНЕ уште еднаш покажа дека нејзина единствена цел е да штити криминал, да ги зема парите од граѓаните за да завршуваат во џебовите на неколкумина од врвот на партијата. ВМРО-ДПМНЕ е против секоја мерка за враќање на парите кај…

Нови контејнери за почист Карпош

Претстои замена на голем дел од старите контејнери и во Општина Карпош. Локалната самоуправа, со одлука на Советот (во октомври 2018) одвои средства во износ од два милиони денари, токму за воспоставување на новиот систем за третман на…

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов да ја отвори Градската куќа за јавноста и да се…

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје бара градоначалникот Петре Шилегов, Градската куќа, која ја продава, да ја отвори за јавноста и да имаат можност граѓаните на Скопје и медиумите да се уверат во просторниот капацитет на…

ВМРО-ДПМНЕ : Рапидното задолжување мора веднаш да запре

,,СДСМ пропаѓа. Се послабиот рејтинг е јасен показател дека расипништвото, корумпираноста и неспособноста на Заев се прочитани. На граѓаните им е преку глава од лошите политики, стагнацијата во економијата, руинираното здравство,…

Помпео на европска турнеја – по Италија, Грција, Црна Гора ќе ја посети и земјава

Американскиот државен секретар Мајк Помпео до 6 октомври ќе биде на турнеја по Европа, во чии рамки ќе ги посети Италија, Ватикан, Црна Гора, Република Северна Македонија и Грција.Во делегацијата на Помпео е и заменик помошникот државен…

Милевски во Истанбул: Западен Балкан треба активно да ги решава локалните проблеми

Eкономскиот развој, стабилноста, владеењето на правото и одливот на младите се главните проблеми кои ги засегаат земјите од Западен Балкан, порача министерот Горан Милевски на Мармара Урбан Форум во Истанбул, Турција. „Министерството ја…

Седница на Советот за безбедност на ОН за Косово на 31 октомври

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ најави дека Јужноафриканската Република, како претседавач на Советот за безбедност на ОН, закажала седница на 31 октомври за ситуацијата на Косово. ,,Важно е Србите единствено да…

Северна Кореја повторно испука ракети кон морето

Северна Кореја денеска повторно испука ракети кон морето, соопшти јужнокерејскиот генералштаб, ден откако Пјонгјанг објави дека во сабота ќе ги продолжи нуклеарните преговори со САД. ,,Северна Кореја изутринава испука неидентификувани…