Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Се истражува причината за страотната несреќа во која загина едно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар изврши увид на местото на несреќата во која едно лице им подлегна на повредите. Несреќата се случила денеска околу 13 часот во Гостивар помеѓу возило со кое управувал 48-годишен…

Куп споени викенди уште на стартот на годината – неработни денови за 2019

Ова се неработните денови во 2019. За сите граѓани на РМ 1 Јануари (вторник), Нова Година 7 јануари (понеделник), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар 29 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден…

Обвинет за крвавиот четврток: Ексдиректорот на УБК планираше упад во ДИК со „молотови…

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во 2016 година наредил ако Државната изборна комисија ги одбие приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, насилно да се упадне во просториите на ДИК со „молотови коктели“, рече Стефан…

Обвинет за 27 април: Ексдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски, нареди да се следат…

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски, наредил да се следат обвинители од специјалното јавно обвинителство додека траеле протестите на „За заедничка Македонија“, што се одржуваа лани пред…

Макрон бара нови разговори со лидерот на жолтите елеци

Францускиот претседател Емануел Макрон побара од премиерот Едуард Филип да се сретне со лидерите на најголемите политички партии и претставници на Движењето „жолти елеци“, кои организираа протести поради зголемувањето на цената на горивата,…

Пукање и разбојништво во маркет на улицата „Дижонска“ во Скопје

Доцна синоќа околу 22 часот во маркет на улица „Дижонска“ во Скопје две лица извршиле разбојништво и со закана со пиштол од вработениот одзеле околу 30 000 денари од дневниот промет, информираа од полицијата. Притоа, како што посочија од…

Закани по живот до министерот Салвини: „На врат имаш тројца Албанци“

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини добил заканувачка порака, која ја објавил на Инстаграм, пренесе тиранската телевизија Ора њуз. Анонимното писмо пристигнало во седиштето на Министерството за внатрешни работи.…

Заев: Истрагата ќе покаже кој ја дал наредбата за прислушувањата

Истрагата ќе покаже кој дал наредба во телефонските централи да се вгради систем за прислушкување, изјави на прес-конференција премиерот Зоран Заев во врска со прислушувањата во Јавното обвинителство и Основниот суд. Заев појасни дека…

СДСМ: Претходната власт организираше „лотарија за вработувања“

Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ денес да зборува за партизација на инстутциите, кога тоа е истото ВМРО-ДПМНЕ што од Министерството за внатрешни работи направи ВМРО-МВРО по признание на тогашната министерка од нивните редови. Ваква е реакцијата на…

САД: Сараево денеска е најзагаден град во светот

Сараево денеска бил најзагадениот град во светот, со индекс на квалитет на воздухот од 268 единици. Ова го објави американската влада врз основа на податоците кои се собираат во градовите каде се сместени амбасадите на САД. Како што се…

Општина Карпош без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија денеска ќе останат делови од општина Карпош. Имено, како што се наведува во соопштението на „ЕВН Македонија“ АД,…

Хан во посета на Белград и Приштина

Европскиот комесар за преговори за пристапување, Јоханес Хан утрово доаѓа во Белград, каде ќе разговара со претседателот на Србија Александар Вучиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, тој попладне ќе има средба со Вучиќ, по што ќе…

Заев ја разреши дилемата: Овие министри нема да се менуваат

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека наводите за смена на вицепремиерот Хазби Лика и министерот за економија Крашник Бектеши не се точни. – Во една политичка влада е нормално една партија да повлекува свои кадри, но за тоа треба да…

Уживајте во сонцето уште денеска: Синоптичарите најавуваат невреме

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има слаба магла. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринските температури ќе се движат од -5 до 1 степен, додека дневните ќе достигнат до 12 степени.…

Имала секс со дечкото тежок 200 кг и завршила во болница: Така ја изгубил невиноста, а…

Грег Касарон можел да ја убие својата двојка Џен Геракис за време на сексот бидејќи таа во занес удрила со глава во ѕид. – Прва мисла што ми падна на памет: Ја убив. Првпат имам секс и Џен е мртва – рекол Грег. Губење на невиност за…

Невреме во Македонија: УХМР со нова метео прогноза за следните денови

Во текот на работната недела времето ќе биде претежно стабилно со појава на утринска магла по одделни котлини. Локални врнежи од дожд ќе има во текот на ноќта кон среда и во среда во утринските часови. Пообилни врнежи се очекуваат…

Новите казни ќе бидат драматично пониски: Колку ќе се плаќа за овие прекршоци?

Со измени во Законот за прекршоци, казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто. Измените предвидуваат градација на сторените…

СДСМ: Што знае Мицкоски за прислушкувањата?

Наместо да се крие зад празни прес конференции, Мицкоски да одговори за неговата улога, што знаел за нелегалното прислушување, порачува СДСМ во реакција по прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „Христијан…

Го чекале пред кафуле па почнале да пукаат – убиен познатиот српски бизнисмен

Познатиот српски бизнисмен, сопственикот на една од најпознатите белградски коцкарници, Владо Поповиќ, бил убиен синоќа во Белград. Група маскирани насилници го пречекале пред кафулето каде седел и испукале повеќе рафали, при што е…

Усвоен нацрт-амандманот за измените кај АСНОМ и додавањето на Рамковниот договор

Со 65 гласа „за“, 18 „против“ и 8 воздржани, Собранието го усвои и вториот нацрт-амандман на Уставот. Со вториот нацрт-амандман се предвидува зборовите „одлуките на АСНОМ“ да се заменат со „Прогласот од Првото заседание на АСНОМ”, а тука…
error: Соддржината е заштитена.