-5 C
Скопје
17. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!

Author : CENTAR MKD

Свет

ОН со предупредување: Ќе има глад каква што не е видена 40 години

CENTAR MKD
Не стивнуваат реакциите по одлуката на американската администрација да ги стави јеменските хути на списокот на терористички организации. Предупредување пристигна од ООН. Помошникот на генералниот...
Коронавирус Свет

Тим за вакцинација донел коронавирус во старски дом во Германија

CENTAR MKD
Најмалку 51 од вкупно 58 лица се заразиле со коронавирус во дом за стари лица во Лихтфелс, Германија. Според управителот на домот, вирусот најверојатно бил...
Centar Македонија

Трагедија во Тетово: Шестгодишно девојче загина во сообраќајка – ја прегазил „голф“

CENTAR MKD
Шестгодишно девојче од Тетово го изгуби животот откако како пешак било удрено вчера од возило околу 18 часот на булеварот „Видео Смилевски-Бато” во Тетово, информира...
Македонија Во тренд...

СДСМ: Попис оваа година ќе има, тоа е патриотски чин важен за развој на државата

CENTAR MKD
Пописот е важна статистичка операција, тоа е патртиотски чин од највисоко значење за натамошен развој на државата, соопшти СДСМ. „ Затоа, СДСМ и парламентарното мнозинство...
Македонија

Пелоси: Конгресмените ќе мора да платат казна од 10.000 долари ако избегнат претрес на влезот во Домот

CENTAR MKD
Спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, рече дека сака да воведе казни до 10.000 долари за пратениците кои ќе одбијат да поминат низ скенирање на...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако немало Анекс на договор зошто СДСМ не испрати демант до Каракачанов

CENTAR MKD
Ако немало Анекс на договор зошто СДСМ не испрати демант до Каракачанов кој кажува дека Анекс има, СДСМ е главен извор на заразата лажни вести,...
Македонија Во тренд...

Бочварски: Цените на патарините се релативно ниски и се одредуваат според километар

CENTAR MKD
„Цената на патарините законски изнесува 2,57 денари по километар, без разлика дали се работи за еден или друг автопат, цената на патарините се исти, дали...
Македонија

Милевски: Средствата од ТАВ не се поврзани локалните избори, проекти во општините се финансираат од повеќе извори

CENTAR MKD
Министерството за локална самоуправа ја креира политиката, а средствата за општините се доделуваат преку Бирото за рамномерен регионален развој, истакна министерот за локална самоуправа Горан...
Став Македонија Во тренд...

Да ја потсетиме Сиљановска за кое влијание може да зборува

CENTAR MKD
Иако не била присутна кога пратениците ги испрашувале лично кандидатите за членови на Комисијата за заштита од дискриминација, а со тоа изгубила прилика да се...
Македонија

Милевски: Ние немаме попис 20 години, неопходно е оваа важна операција да се одржи годинава 

CENTAR MKD
Пописот е неопходен на државата, и жалам што ова се гледа како политичка, а не статистичка операција, , истакна министерот за локална самоуправа Горан Милевски...
Centar Македонија

Милевски: Жалам што опозицијата не собра храброст и не излезе на избори во Штип и Пласница

CENTAR MKD
Жалам што опозицијата не излезе на избори во Штип и Пласница, демократксо право на граѓаните е да излезат на ибори и да изберат за кого...
Centar Македонија

Симовски: И да сакаат партиите не може да влијаат врз пописот, има меѓународни стандарди како се спроведува

CENTAR MKD
„Нас во Заводот за статистика не не интересира поделбата на власт и опозиција, и која партија каде е позиционирана, ние имаме закон и правила и...
Centar Македонија

Симовски: На првиот што ќе се обиде да даде лажни податоци на пописот ќе му поднесеме пријава

CENTAR MKD
„Не може само со поседување на матичен број да попишете друго лице, има сет на прашања, се поставуваат сите прашања и прашалникот мора да биде...
Centar Македонија Во тренд...

Симовски: Статистичарите прават попис секаде, а не партиски комисии како во 2011 година

CENTAR MKD
„Во 2002 година и во 2011 година се направи исклучок, пописот да го спроведе државна комисија со членови од партиите и се се политизираше, особено...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Симовски: Април е единствен термин за попис, веќе имаме анкети на терен со целосна заштита од вирусот

CENTAR MKD
„Сплетот на околностите не тера пописот да го спроведеме во планираниот период. Ние имаме во октомври локални избори, а попис и избори се неспоиви. На...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Гир: Проверките во судството треба да го подобрат владеењето на правото 

CENTAR MKD
Шефот на делегацијата на Европската Унија во земјава Дејвид Гир, смета дека процесот за проверка во правосудството и новата методологија треба да придонесе кон ефективно...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

ОФИЦИЈАЛНА ИЗЈАВА ЗА МЕДИУМИТЕ ОД ВАСИЛИЧАРИТЕ (на литературно)

CENTAR MKD
Одредени структури на полицијата очигледно направиле погрешна проценка, односно пратија преголема бројка полициски службеници на Св.Василја Вевчани. Народот тоа го сфати како провокација, иако не...