Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Македонија

Министерството за локална самоуправа ќе ја поттикне функционалноста на месните и урбаните заедници

CENTAR MKD
Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, учествуваше на конференција „Вмрежување и застапување на месните и урбаните заедници – предизвици и препораки за во иднина“, информираат...
Македонија

Заев на средба со Чавушоглу: Македонија заслужува да влезе во НАТО

CENTAR MKD
Претседателот на Владата, Зоран Заев, остварил средба со заменик-претседателот на Владата на Република Турција, Хакан Чавушоглу, информира владината прес-служба. Во рамки на средбата, вицепремиерот на...
Бизнис

Вицепремиерот Анѓушев ги покани шведските компании да инвестираат во Македонија

CENTAR MKD
Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Македонија, Н.Е. Матс Арне Стафансон, на која ги...
Македонија

Иванов до Чаушоглу: Ја цениме долгогодишната и принципиелна поддршка од Турција за интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, го прими потпретседателот на Владата на Република Турција, Хакан Чавушоглу. На средбата беше потенцирано традиционалното пријателство и партнерство, како...
Свет

Папата ги повика нa лојалност службениците во Ватикан

CENTAR MKD
Папата Франциск во неговото предбожиќно обраќање порача дека луѓето кои ѝ служат на ватиканската администрација мораат да бидат лојални на папата и да избегнуваат заговори....
МакедонијаТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Формиран Советот за реформа на јавната администрација

CENTAR MKD
Како дел од планот 3-6-9, денеска во Владата беше формиран Совет за реформа на јавната администрација, што ќе ја следи реализацијата на Стратегијата за реформи...
Македонија

Одложено судењето против Јанакиески за Сончев Град

CENTAR MKD
Судењето за предметот „Топлик“, во кој е обвинет ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска беше одложено поради отсуство на дел од бранителите. Судењето...
Македонија

Иванов упати честитка по повод Денот на наставата на турски јазик

CENTAR MKD
Претседателот Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на Денот на наставата на турски јазик – 21 Декември, упати честитка до припадниците на турската заедница во Република...
Локално

Град Скопје ја објави процедурата за повластено користење на јавниот превоз

CENTAR MKD
Град Скопје на седница ја изгласа програмата со која се определуваат видовите на повластено користење на јавниот градски превоз, категориите лица со посебни потреби, кои...
Култура

Над 600 уметници и здруженија до Град Скопје пријавиле проекти од областа на културата

CENTAR MKD
Град Скопје информира дека на јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата за  2018 година, кој заврши на 18 декември, е...
Свет

На надвозници во јужна Калифорнија обесени шест мажи

CENTAR MKD
Мексиканската полиција пронашла шест тела обесени на надвозници во две општини во сојузната држава Јужна Долна Калифорнија. Мексиканските власти вчера објавија дека пронашле шест тела...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе продолжиме со чекори за да го привлечеме вниманието на меѓународната јавност

CENTAR MKD
Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера одлучи дека партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност...
Македонија

Османи: Секретаријатот за европски прашања да биде подготвен за почеток на преговорите со ЕУ

CENTAR MKD
Плановите и активностите за подготовка на Секретаријатот за европски прашања за предизвиците со кои ќе се соочи Република Македонија на патот на европските интеграции во...