16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Мозаик

Ова се најпознатите пророштва на Нострадамус кои се исполниле досега…

CENTAR MKD
Пред 488 години, во Салон-де-Прованс на југот на Франција починал Мишел де Нотр Дам, попознат како Нострадамус. Нострадамус е најпознат како јасновидец, но бил и...
Македонија

Шекеринска за „Би-Би-Си“: Македонија повторно стана позитивен балкански пример за ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, гостуваше во една од централните информативни емисии на „Би-Би-Си њуз“, „Beyond 100 Days“. Во најавата на интервјуто, новинарката од студиото...
Македонија

Се огласи Никола Груевски на “Фејсбук” – експремиерот реагира на шпекулациите во јавноста

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку социјалните мрежи испрати порака до кандидатите за иден претседател на партијата кој ќе се избира следниот викенд на вонреден...
Македонија

Предмалку се огласи Vip по најновите настани со мрежата – еве што соопштија

CENTAR MKD
Би сакале да Ве известиме дека во моментов е надминат проблемот со говорни повици. Се работи на надминување и на проблемот со интернет сервисот. Ве...
Македонија

Фото – Уште една тура нови возила за македонската полиција, еве како ќе изгледаат

CENTAR MKD
Амбасадорот на Република Чешка Н.Е. Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „Шкода“...
Свет

Завршена постапката за екстрадиција на Пучдемон

CENTAR MKD
Белгиското судство прогласи крај на постапката за екстрадиција против поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон и четворица други членови на регионалната влада на Каталонија кои се...
Свет

Бомбаш облечен како полицаец се разнел во камп за обука во Могадишу

CENTAR MKD
Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и...
Култура

Изложба на уметникот Андреј Миневски „Секвенци од создавање“ во Прилеп

CENTAR MKD
Во НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 15 декември, со почеток во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Секвенци од создавање“ од Андреј Миневски. Андреј...
Македонија

Професорката Попсимонова размислува да даде оставка во Одборот за акредитација

CENTAR MKD
Професорката Гордана Попсимонова на својот фејсбук-профил објави дека размислува да поднесе оставка од Одборот за акредитација и евалуација на високото образование бидејќи, како што наведува,...
Македонија

Строги контроли и санкции за неовластено депонирање и палење отпад

CENTAR MKD
Инспекциските служби на општина Ѓорче Петров најавија дека ќе вршат зачестени контроли и санкционирање на прекршителите, согласно со законската регулатива откако во изминатите денови било...
Македонија

Комора на извршители: Со граѓанската иницијатива „Стоп извршители“ ни се нарушува честа и угледот

CENTAR MKD
Во врска со иницијативите за собирање потписи „Стоп извршители“, а заради измена на Законот за извршување и замрзнување на сите извршни одлуки врз физичките лица,...
Култура

Објавен конкурс за избор на роман на годината на Фондацијата „Славко Јаневски“

CENTAR MKD
Фондацијата за унапредување и промоција на културата „Славко Јаневски“ распиша конкурс за доделување на наградата „Роман на годината за 2017 година“. Фондацијата „Славко Јаневски“ доделува...
Showbiz

(ВИДЕО) Македонската естрада со нова музичка верзија на божиќната песна „Вечниот Бог“

CENTAR MKD
Најпопуларните пејачи од македонската поп-естрада решија во пресрет на Бадник и Божик да не’ изненадат со освежена верзија на една од најпознатите божикни песни во...
Македонија

Деновите против насилството врз сексуалните работници ќе бидат одбележани со повеќе настани во Скопје

CENTAR MKD
Серија настани за поддршка на сексуалните работници во рамки на Деновите против насилство врз сексуалните работници ќе организираат коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните...
Свет

Путин ќе се кандидира на претседателските избори како независен кандидат

CENTAR MKD
Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека повторно ќе се кандидира за оваа функција на изборите во март. На големата годишна конференција за новинари на...