Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Свет

Тлото не се смирува – Силен потрес од 7,6 степени удри северно од Хондурас

CENTAR MKD
Земјотрес со интензитет од 7,6 степени според Рихтеровата скала бил регистриран во 20:51 часот по локално време северно од Хондурас, во Карипското Море, покажува извештајот...
Свет

Советот за безбедност на ОН воведе дополнителни санкции против Северна Кореја

CENTAR MKD
Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно усвои наметнување нови санкции за Северна Кореја во врска со нуклеарните и ракетни тестирања на изолираната комунистичка држава....
Свет

Српската премиерка смета дека во Сребреница не бил извршен геноцид

CENTAR MKD
Српската премиерка, Ана Брнабиќ, во своето најново интервју наведе дека во Сребреница не бил извршен геноцид. Брнабиќ во интервју за „Економист“ подвлекува дека „во Сребреница...
Македонија

Нови проекти за развивање на спортот во Општина Аеродром

CENTAR MKD
Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, потпиша меморандум за соработка со директорот на Центарот за едукација и менаџмент во спортот – Скопје, Бојан Захариев. Соработката...
Македонија

Демократскиот сојуз бара консултативен референдум за името

CENTAR MKD
Демократскиот сојуз смета дека постигнувањето компромис за надминување на спорот околу нашето уставно име, наметнат од Грција, е прашање за кое е потребен и политички...
Македонија

Скопската полиција пронајде украдено „бе-ем-ве“, сега ќе бара украдена „опел вектра“

CENTAR MKD
Во текот на вчерашниот ден скопјанецот З.В. (54) во полиција пријавил дека неговиот автомобил бил украден во периодот меѓу 5 и 9 јануари годинава. Како...
Македонија

Мистерија во Скопје: Пронајден е мртов маж во шахта – полицијата откри нови детали за настанот кој ја потресе Македонија

CENTAR MKD
Од МВР информираат дека откриен е идентитетот на лицето чие тело во ноември минатата година беше пронајдено во фаза на распаѓање во шахта на локацијата...
Македонија

Кривични против двајца мажи за неовластено производство на дроги

CENTAR MKD
Полициската станица Свети Николе и Секторот за внатрешни работи Тетово поднесоа кривични пријави против двајца мажи за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични...
Свет

Пучдемон повторно ќе биде избран за каталонски премиер

CENTAR MKD
Најважните каталонски политички партии кои се залагаат за независност на оваа покраина постигнале договор повторно да го изберат Карлес Пучдемон за регионален лидер, информираат шпанските...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Бошњаковски: Со Беса и ДПА не се преговара за влез во Владата

CENTAR MKD
Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција одговорајќи на новинарско прашање рече дека Заев и Касами не разговарале за влез во Владата. Тој повтори...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео) Бошњаковски: Советот за реформи заврши со работа, со новото тело ќе претседава Заев

CENTAR MKD
Советот за реформа во правосудтсвото ја заврши својата работа и владата им благодари за досегашната соработка, изјави владиниот портпарол Миле Бошкаовски образложувајќи пред новинарите зошто...
Македонија

Намалена видливост поради магла на патниот правец Тетово-Попова Шапка

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, a намалена е видливоста поради појава на магла до 20 метри, на патниот правец Тетово...
Технологија

(Видео) За помалку од една година оваа компјутерска игра стана најпродаваната на сите времиња

CENTAR MKD
Видеоиграта Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG) го промени светот на гејмингот за помалку од 12 месеци, а сега и официјално PUBG стана најдобро продавана игра за компјутери...