Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Свет

Авион полн со водоинсталатери морал да слета поради дефект на веце-школката

CENTAR MKD
Френк Олсен, директор на компанијата „Роркјоп“, и неговите 70 водоинсталатери минатата недела се качиле на авион во Осло со цел да посетат саем за опрема...
Бизнис

ЕЛЕМ: „Трансмет“ се откажа од договорот за РЕК „Битола“ и доби забрана да учествува на тендери една година

CENTAR MKD
АД ЕЛЕМ информира дека фирмата „Трансмет“ на Сеад Кочан се откажа од договорот за ископ на јаглен во РЕК „Битола“ и се повлече од претходно...
Македонија

Министерот Димитров оствари средба со пратеници од Европскиот парламент

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес оствари средба со европратениците Виктор Боштинару, Тања Фајон и Тонино Пицула од пратеничката група на...
Локално

Средба на Богдановиќ со амбасадорот на Чешка

CENTAR MKD
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, оствари средба со амбасадорот на Чешката Република, Мирослав Томан. Градоначалникот и амбасадорот разменија мислења за актуелната ситуација. Богдановиќ изрази...
Македонија

Јавна расправа за предлог-законот за следење комуникации

CENTAR MKD
Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на Република Македонија одржа јавна расправа по предлог-законот за следење комуникации и предлог-законот за оперативно-техничка агенција, во рамки...
Македонија

Правда и Здружението на судии расправаа за законите за судовите и Судскиот совет

CENTAR MKD
Министерството за правда и Здружението на судиите организираа стручна расправа за Законот за судовите и Законот за Судски совет. Од Министесртвото посочуваат дека целта на...
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваше и ги осиромашуваше граѓаните

CENTAR MKD
ВМРО-ДПМНЕ ги задолжуваше и ги осиромашуваше граѓаните континуирано, со години, а парите ги трошеше на луксуз, споменици и богатење на поединци од оваа партија, реагира...
Свет

Рама: Косовското раководство да не биде како крава што го клоца своето млеко

CENTAR MKD
Албанскиот премиер, Еди Рама, упати остри критики на адреса на актуелното раководство на Косово во врска со тенденциите да се укине Специјалниот суд. Албанските медиуми...
Свет

Албанската опозиција незадоволна од преговорите Тирана-Атина

CENTAR MKD
Албанската опозиција не е задоволна од преговорите што се водат помеѓу претставниците на владите на Албанија и Грција за затворање на отворените прашања помеѓу двете...
Македонија

Ахмети: Опозицијата да го поддржи процесот за решавање на спорот за името

CENTAR MKD
Политичките актуелности, спорот за името, Законот за употреба на јазиците, како и евро-атланската интеграција и системските реформи биле тема на разговор помеѓу претседателот на Демократската...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го осуди однесувањето на МНР со новинарот од „ТВ 21“

CENTAR MKD
ВМРО-ДПМНЕ го осуди однесувањето на МНР, во врска со вчерашната реакција на „ТВ 21“ дека нивен новинар бил попречен да постави прашање на прес-конференција во...
Македонија

Димитров ги прими копиите од акредитивите од словачкиот амбасадор

CENTAR MKD
Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска ги прими копиите од акредитивните писма на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Словачка во...
Свет

(Видео) Татко нападна педофил во судница, ги злоставувал неговите три ќерки

CENTAR MKD
Татко на три американски спортистки кои биле злоставувани од страна на Лери Насар додека работел како спортски лекар го нападнал педофилот за време на рочиште....
Македонија

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, АМСМ препорачува внимателно возење

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите...
Свет

Германските автопроизводители правеле дизел-тестови врз мајмуни

CENTAR MKD
Европските пратеници на пленарна седница во ЕП ќе разговараат за неодамнешните сознанија за контроверзната студија за дизел-тестови врз мајмуни, спроведени од страна на германските производители...
Бизнис Свет

Мицкоски – Орбан: Унгарија ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот на партијата, Александар Николоски, оствари средба со премиерот на Република Унгарија и лидер на владејачката партија ФИДЕЗ,...
Свет

Снежно невреме го зафати регионот – вакво време никој не очекуваше

CENTAR MKD
Во неколку делови на Хрватска, снежните врнежи предизвикаа проблеми во сообраќајот. На автопатот А6 кон Загреб, поради снег сообраќајот се одвива отежнато по една коловозна...
Македонија

Македонија плаче: Познат идентитетот на девојката која е пронајдена мртва во тоалет на познатиот трговски центар

CENTAR MKD
Околу 19 часот и 30 минути синоќа, во Единицата за информации и команда Скопје, Д.С. пријавила дека од страна на обезбедувањето на трговски центар во...