15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Мозаик

Мислите дека ги знаете сите сообраќајни правила за кружен ток: ова се најчестите грешки (видео)

CENTAR MKD
Кружните токови до неодамна беа непознати за македонските возачи. И денес, иако се во употреба повеќе години, многумина не сфаќаат како треба да се вози...
Македонија

Пресврт го опозициската партија – скопското крило го разреши лидерот

CENTAR MKD
Централниот совет на Движењето Беса денеска донесе одлука за одржување на Конгрес на 24 февруари, информираа од партијата. Истовреме, во партијата со анонимно гласање било...
Мозаик

Се прашувате дали Бог постои? Ова генијално објаснување можеби ќе ви ја реши дилемата

CENTAR MKD
Еден ден професор на факултет решил со студентите да започне дискусија. Прашал: -Дали Господ го создал сето она што постои –студентите на глас кажале дека...
Мозаик

Застрашувачки резултати: Што се случува кога возите и пишувате пораки на телефон?

CENTAR MKD
Повеќето возачи никогаш не пишуваат пораки додека возат. Меѓутоа, статистиките се прилично непријатни. Многу луѓе секоја година умираат поради отсутноста во текот на возењето, но...
Мозаик

Оваа кобра го блокирала сообраќајот, а потоа се случило нешто неочекувано (видео)

CENTAR MKD
Кобрата е синоним за опасност. Во филмовите, змијата отровница често го чува скриеното богатство во храмовите или служи како опасно изненадување. Во овој случај, кобрата...
Македонија

Еколошки налепници за возилата и посебни таблици за такси-возилата

CENTAR MKD
Министерството за економија подготвува измени на Законот за возила,oбјавено е на Единствениот електронски регистар на прописи. Со предложените законски измени се воведуваат посебни таблици за...
Свет

Албанија: Пратениците со криминално минато нема да добијат мандат

CENTAR MKD
Албанската Централна изборна комисија ги поништи мандатите на двајца парламентарци. Ова решение е донесено поради криминалното минато на пратениците во минатото што го сториле во...
Свет

Репортери без граници: Смртна опасност за новинарите “виновни“ за богохулие

CENTAR MKD
Во очи на одбележувањето од тригодишнината од нападот на редакцијата на францускиот весник „Шарли ебдо“, организацијата Репоретери без граници го осудува фактот дека „десетина новинари...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Православните христијани го слават Бадник

CENTAR MKD
Православните христијански верници денеска го слават Бадник, денот пред големиот празник Божиќ. Според Јулијанскиот календар, секоја година Бадник е на 6-ти јануари, а Божик на...
Култура

„Нов културен бран“ со 82 проекти се обиде да ја децентрализира културата

CENTAR MKD
Преку „Нов културен бран“ повик на Министреството за култура избра, беа реализирани 82 проекти во два конкурсни рока во 2017 година и според ресорното министерство...
Македонија

Мицкоски: Потребни се разум и разбирање, треба да се стави крај на омразата

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, Г.Г. Стефан по повод Бадник и Божик. „Дозволете ми,...
Македонија

АХВ: На бразилска компанија која извезувала месо во Македонија ѝ е одземена лиценцата

CENTAR MKD
Агенцијата за храна и ветеринарство информира дека на компанијата „Сеара Алиментос ЛТДА“ од Бразил, која извезува месо и во Република Македонија ѝ е одземена лиценцата...
Македонија

Иванов: Треба да се простиме и да се сплотиме околу трајните вредности

CENTAR MKD
Претседателот Ѓорге Иванов, упати честитката до поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник Христово раѓање...