Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Свет

Четворица директори на „Мис Америка“ поднесоа оставки

CENTAR MKD
Генералниот извршен директор на „Мис Америка“, Сем Хаскел, поднесе оставка поради протечените имејл пораки, кои ги обесхрабрија учесниците на натпреварот, пренесе БиБиСи. Според информациите, пораките...
Македонија ТОП ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ да ги напушти политиките на поделби, конфликт и блокада на реформите

CENTAR MKD
По конгресот на ВМРО-ДПМНЕ и изборот на нов претседател на партијата, граѓаните и целата домашна јавност очекуваат новото раководство на опозициската партија да ги напушти...
Локално

Шилегов на закројување на бадниковите гранчиња, годинава без отворени огнови низ Скопје

CENTAR MKD
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска присуствуваше на традиционалното собирање на бадникови гранчиња, кое се одржа во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на...
Свет

Харадинај против Специјалниот суд на Косово

CENTAR MKD
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека е против основањето на Специјален суд на Косово. Приштинскиот весник ,,Зери, пишува дека Хајрадинај на синоќешната седница на раководството...
Македонија

Европската народна партија му го честита изборот на Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
Европската народна партија преку Твитер го честиташе изборот на Христијан Мицкоски за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Тие порачаа дека на Македонија ѝ е потребна силна...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Мицкоски првиот ден како лидер на ВМРО-ДПМНЕ го почна со молитва

CENTAR MKD
Денеска новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се помоли и побара мир и спокој пред иконата на мајка Богородица – Брзапослушничка во црквата свети Петнаесет...
Свет

Навални противкандидат на Путин на претседателските избори

CENTAR MKD
Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални изјави дека собрал доволно номинации за да го предизвика Владимир Путин на претседателските избори во март. Неговите поддржувачи се собраа...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ветуваше реформи а донесе само деструкција

CENTAR MKD
СДС седум месеци работи спротивно на интересите на граѓаните на Република Македонија. СДС ветуваше реформи, а донесе деструкција. Реформите кои ги најавуваше СДС испукаа како...
Свет

„Јунајтед ерлајнс“ доделува бесплатни авионски карти – Сите кои го користат ова име добиваат гратис лет до Австралија

CENTAR MKD
Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ воведе нова линија која ги поврзува Хјустон во САД и Сиднеј во Австралија, па одлучи тоа да го одбележи на интересен...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Поевтино сместување во Охрид за жителите на загадените градови

CENTAR MKD
Во текот на празниците како и за периодот што следува жителите на најзагадените градови во Македонија ќе може да престојуваат во некои од хотелите во...
Свет

Саудиска Арабија им забрани влез на израелските шахисти

CENTAR MKD
Саудиска Арабија не им одобри визи на израелските шахисти за претстојното првенство, соопшти потпретседателот на Светската шаховска федерација, Исраел Гелфер. Седуммината израелски шахисти побарале дозвола...
Македонија

Села со потег кој никој не го очекуваше – Ова е одлуката на Алијансата за Албанците

CENTAR MKD
Нашата програма е дел од владината програма. Затоа реков дека не се работи за реконструкција на Владата туку само за пополнување на испразнетите места, рече...
Македонија

Македонија се разбуди во солзи: Страшна трагедија во која загина едно момче, а друго е тешко повредено

CENTAR MKD
Двасетитри годишно момче загина во сообраќајна несреќа што се случи утрото во 3 часот во близина на основното училиште Кочо Рацин во Скопје, а негов...
Македонија

Јакимовски: Сите партии во коалицијата да останеме заедно и да ги симнеме од власт предавниците

CENTAR MKD
Како во животот така и во политиката има подеми и падови. Падот не е врзан за некои сериозни погрешни политики на ВМРО-ДПМНЕ, туку е врзан...
Свет

ЕУ го потврди договорот на „Луфтханза“ за преземање на дел од „Ер Берлин“

CENTAR MKD
Европската Унија го потврди договорот со кој најголемата германска авиокомпанија „Луфтханза“ презеде дел од банкротираната компанија „Ер Берлин“, некогаш втор најголем авиопревозник во Германија. Европската...
Свет

Северна Кореја: Санкциите на ОН се акт на војна

CENTAR MKD
Северна Кореја реагираше многу остро на најновите санкции на Обединетите нации, усвоени на седницата на Советот за безбедност. Во соопштението на Министерството за надворешни работи...