Секогаш во средиштето на збиднувањата...

ССНМ: Авторските права мора да се почитуваат

Од јануари 2018 година Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници ќе влезе во одбрана на правото на авторот, независно дали е новинар, фоторепортер или снимател, неговиот труд да биде платен и заштитен. „Времето на непречено…

Масовна депортација на албански државјани од земјите на ЕУ

Преку аеродромот кај Ринаси во Тирана од земјите на ЕУ во Албанија вчера и денеска се депортирани 160 албански државјани кои го злоупотребиле барањето  азил. Албанските власти соопштија дека со посебни авиони во Албанија се вратени 69…

Десет жени убиени во семејно насилство во Албанија

Во Албанија последните години има рапидно зголемување на сејменото насилство, особено врз жените. Во текот на оваа година најмалку 10 жени се убиени во сејмено насилство, соопштија албанските институции. Албанскиот парламент со посебна…

Заев: Ги разгледуваме можностите за трајно и системско решение на проблемите во Македонски…

Низ взаемен дијалог меѓу Владата, синдикалните организации и менаџментот на Македонски железници ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско решение на проблемите во Македонски железници, порача премиерот Зоран…

Испразнето уште едно министерско место – се најавува поголема промена во владиниот…

Напуштањето на министерската позиција на Самка Ибраимовски навестува поголеми промени во владиниот состав. Досега беше познато дека треба да бидат избрани министри за здравство и без ресор и заменик министер за образование. Според…

Шилегов: Иницијативата да не се пуштаат децата во училиште е политички мотивирана

Иницијативата на „Фејсбук“ преку која родители велат дека нема да ги пуштаат децата во училиште е политичка мотивирана, рече градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. „Моите информации се дека иницијативата е политички мотивирана од…

Исламска држава им се закани на САД поради Ерусалим

Во знак на одмазда поради одлуката на мериканскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, Исламска држава се закани со напади на територијата на САД. Заканата се појави денеска на апликација за размена на…

Пола Македонија без мобилна мрежа и интернет

Корисниците на некои мобилни оператори се жалат дека не можат да воспостават повик веќе два часа, а не функционираат ниту интернет врските. Исто така не функционира ниту АДСЛ интернет мрежата. Според информациите се работи за глобален…

Министер си заминува од функцијата – ќе биде пратеник во македонското собрание

Самка Ибраимовски го напушта министерското место во Владата, а денеска ќе потпише изјава дека прифаќа да биде пратеник во Собранието. „Министерот без ресор Самка Ибраимоски задолжен за имплементација на националната стратегија за…

Цел живот собирал лименки. Никому не му било јасно зошто, се додека не умрел

Алберт „Тепер“ Торни цел свој живот собирал лименки со различни бои и големини. Меѓутоа никому не му било јасно зошто тоа го прави, се додека не умрел 1998 година. Зад себе оставил неверојатна колекција направена од лименки.…

Имала само 5 сантиметри слободен простор, но она што го направила е генијално!

Сигурно досега не сте виделе нешто слично. Имала само 5 см празен простор помеѓу ѕидот и фрижидер, па одлучила тука да додаде нешто. Тогаш дошла на генијална идеја и направила подвижна полица. Погледнете и споделете со пријателите:…

Направил дупка во мразот, а потоа запалил кибрит. Она што следело ќе го гледате со ЧУДЕЊЕ!

Метанот е безбоен плин. Се развива во бари од органски материи. Метанот може да се најде во сите делови од светот, а во продолжение погледнете како овој човек експериментира со метан на заледено езеро. Уште една причина зошто науката е…

Погледнете што се случува кога мајмун ќе доживее неправда

Реакцијата на неправда и нееднаквост е исконска, а не сакаат да ја трпат ниту животните. Тоа е докажано со едноставен експеримент со мајмуни капуцинери.  Еден мајмун добил краставица, а друг грозје. Задачата е едноставна: откако ќе…

Намалена видливост на патниот правец Скопје – Катланово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Скопје – Катланово е намалена на 50 – 100 метри. Од АМСМ ги…

ЕП го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната

Европскиот парламент на пленарна седница во Стразбур го поддржа влезот на Хрватска во шенген зоната. Според очекувањата на хрватските европратеници, тоа би можело да се случи веќе во 2019 година, пренесуваат хрватските медиуми. Основниот…

Бомбаш облечен како полицаец се разнаел во камп за обука во Могадишу

Најмалку 15 полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во полициски камп за обука во Могадишу, главниот град на Сомалија. Напаѓачот бил облечен како полицаец и на себе носел експлозив. Во нападот се повредени околу 17…

ВМРО-ДПМНЕ: Судовите не судат по закон туку по диктат на хунтата

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и воедно најавуваат дека…

Синоќа: Се урна авион полн со луѓе, но се случило и едно големо чудо!

Авион на компанијата „Вест Винд“ се урнал во Канада. Во него се наоѓале 25 лица – 22 патници и тројца членови на екипажот. https://www.youtube.com/watch?v=qmnkrk1rU3M Несреќата се случила синоќа по полетувањето од аеродромот „Фонд ду…

Политичарот обвинет за сексуално вознемирување најден мртов, најверојатно се самоубил

Републиканскиот сенатор Ден Џонсон од Кентаки, кој беше обвинет за сексуално вознемирување на тинејџерка, пронајден е мртов покрај својот автомобил и се верува дека извршил самоубиство. Џонсон е пронајден со една прострелна рана. Според…

Ново судење за „Труст“, ќе биде сослушан вториот вештак

Рочиштето за предметот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, ќе продолжи денеска во кривичниот суд, со сослушување на вешто лице предложено од Специјалното јавно обвинителство. На…