Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Важна вест од УЈП: Ова мора да го направите до утре

Утре (15-ти март) е последен ден за поднесување на Годишната даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход и пријавување на приходите кои граѓаните ги оствариле во изминатата 2017 година, информираат од Управата за јавни…

Чувајте фискални државата ќе враќа ДДВ: По околу 30.000 денари за секое семејство

Луѓето имаат потреба од поголеми приходи и помали давачки, наспроти 10-годишното осиромашување. Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ…

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза: Еве какво време ја очекува Македонија

Метеоролозите излегоа со најнова метео прогноза. Денеска претежно во планинските региони ќе има услови за појава на локален дожд, а во четврток ќе се задржи суво време. Нови врнежи од дожд ќе има во петок претпладне, особено во…

Рано е за пролетта, доаѓа уште постуден бран – ќе биде кочан ладно со температури…

Доколку сметавте дека зимата заврши, се излажавте. Синоптичарите излегоа со најнова прогноза во која најавуваат значително намалување на температурите и нов уште постуден бран кон крајот на месецот. По топлите денови на минатиот…

Владата на Зоран Заев вечерва со моќни одлуки: Животот полека но сигурно доаѓа – еве…

На денешната 58 седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“ и го задолжи Министерството за економија во рок од 7 дена да изготви информација за…

Пресврт за дизелашите: Од Фолксваген со најава која ги израдува возачите на дизел возила

И покрај скандалите околу манипулациите со издувните гасови од возилата и заканата за забрана на возила со дизел мотори во Германија, „Фолксваген“ ќе продолжува да инсистира на овој тип мотори, рече шефот на концернот, Матијас Милер, на…

Вечерва СДСМ “распали” по ВМРО ДПМНЕ – ова е пораката

ВМРО-ДПМНЕ повторно шири лажни вести, нема нето задолжување од денешната аукција, соопштија од СДСМ вечерва: - ВМРО-ДПМНЕ, партијата што континуирано ги задолжуваше граѓаните заради остварување криминални интетеси, повторно шири лажни…

Полицијата влегла во домот на Д.Д. и извршила претрес – по она што го пронашле…

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријавa против Д.Д.(45) од Штип, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и…

Денеска ново апсење во Македонија – полицијата го уапси Д.Ј.

Ново апсење во Македонија. Денеска (13.03.) околу 11,00 часот полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово го привеле Д.Ј.(35) од Тетово осуден на затворска казна од пет години за сторени кривични дела „измама“. По…

Трагедија во Скопје: Мртва е пронајдена Г.В.

Во 15 часот вчера во Секторот за внатрешни работи-Скопје од Итната медицинска помош е пријавено дека во селото Волково е пронајдена почината жена во куќа. Се работи за 71-годишната Г.В. како што информираат од полицијата. Увид на…

(Видео) Се огласи Никола Груевски – на прашањето колку често се гледа со новиот…

Експремиерот Никола Груевски по судското рочиште за предметот на СЈО, „Насилство во Центар“, на новинарско прашање одговори дека со новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ретко се гледа и дека тој самостојно ја води партијата.…

Полицајци на својот верен пријател му приредиле трогателен последен поздрав

Пред да му откријат рак, кучето Хантер работело цели десет години со својот партнер Мајкл Даресто во полициската станица во Мидлтаун во САД. Ветеринарите, за жал, потврдиле дека неговата болест е неизлечлива и дека не им преостанува…

(Видео) Спасовски: Негативните политички влијанија не ги одминаа ниту „Тигрите“

За жал, трендот на негативни политички влијаниа и тенденциозно дејствување не ја одмина ниту единицата „Тигри“. Секој разумен политичар, одговорен за иднината на својата земја, знае дека дејствувањето на оваа единица не смее да биде…

Нов напад во Виена

Утрово државјанин на Авганистан нападна член на обезбедувањето на парламентот во Австрија. Напаѓачот се обидел да го извлече од автомобилот членот на обезбедувањето, но тој се одбранил, употребувајќи  спреј. Инцидентот се случи еден ден…

Тачи: Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи без размена на територии

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе…

Кичевец при чистење на дворот пронашол артилериска граната

Кичевец при чистење на дворот пронашол артилериска граната. Според полицијата, вчера во Полициската станица Кичево, Г.Н.(57) пријавил дека при чистење на дворот од сопствената куќа пронашол една артилериска граната калибар – 110 мм од…

Скопјанец целиот облиен во крв донесен во болница – Деетали за страшната сообраќајка…

На 12.03.2018 година во 14,25 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, од Градската општа болница “Свети Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив бил донесен повреден скопјанец. Според информациите се работи за Р.Ш.(21) од…

Вонредна состојба во Хрватска, се излеваат реките

Според податоците на хрватските власти, прогласена е вонредна состојба во Хрватска Костајница, која ја поплави реката Уна. Во Карловац утрово во седум часот нивото на реката Корана беше на 799 сантиметри со можност да се зголеми уште…

Синдикалната организација на „Саса“ најавува штрајк в среда

Синдикалната организација на рудникот „Саса“, која е членка на синдикатот МЕСО, најави штрајк в среда. Некои од барањата се зголемување на платите до 20 проценти од нето-добивката на рудникот, подобрување на условите за работа, регулирање…

СДСМ: Се решаваат наследените проблеми во „Еурокомпозит“

СДСМ соопшти дека Владата продолжува да ги решава наследените проблеми предизвикани од власта на ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија тврди дека со реализацијата на одлуката на Владата предводена од СДСМ, надминати се наследените проблеми во АД…