Секогаш во средиштето на збиднувањата...

СДСМ: Законот за јазиците ѝ служи на опозицијата како изговор за блокада на реформите

Законот за јазиците, што ВМРО-ДПМНЕ еднаш го прифати, денес ѝ служи само како изговор за блокада на реформите, обвини денеска СДСМ. Според владејачката партија, јасни се лицемерството и преправањето на опозициската партија. „Граѓаните…

Нов закон: Недела мора да биде неработен ден – кој ќе работи ќе биде казнет со…

Нов закон за неработни денови во Полска. Денеска стапи на сила законот за задолжително неработење во недела и голем број маркети и продавници веќе почнаа да го почитуваат. Опозицијатае контра законот и вели дека поради оваа одлука,…

Хепатит Ц, што е тоа?

Македонија во тага: Згасна млад живот - познати деталите за страшната несреќаХепатит Ц вирус спаѓа во групата на инфективни болести и го напаѓа Црниот Дроб. Може да се пренесе и преку полов однос, иако е тоа малку веројатна опција. Болеста…

Селмани на Поповски: Врзете си ги кучињата од вашата коалиција

Очигледно Владата не презема ништо, не правите ништо. Затоа ви кажувам врзете ги кучињата, тие се дел од вашата коалиција, тие кучиња мора да бидат врзани, му порача претседателот на Здружението на новинари на Македонија, Насер Селмани, на…

Македонија во тага: Згасна млад живот – познати деталите за страшната несреќа

Триесет и деветгодишен жител на Свети Николе загина во сообраќајна несреќа што се случила на патот Штип-Кочани, а во која учествувале два мотоцикла и еден автомобил. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во 16.55 помеѓу…

Борисов ќе маршира на скопските улици, потоа ќе ја проследи седницата во Собранието

Бугарскиот премиер Бојко Борисов заедно со премиерот Зоран Заев и претседателката на Еврејската заедница во Македонија, Берта Романо Николиќ, ќе маршираат од пред Музејот на град Скопје до зградата на поранешниот монопол. Маршот на живите е…

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев ќе му дадеме поддршка за сите реформи, само ако се повлече законот за…

СДСМ ѝ прави трајна и непоправлива штета на Република Македонија со насилното носење на неуставниот закон за јазиците, реагираат денеска преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму потенцираат дека насилното носење на законот за…

Екоакција на жителите на село Чајле, се чисти дивата депонија кај Рудина

Веќе четири дена тече големата еколошка акција во местото наречено Рудина, во периферијата на село Чајле. Акцијата иницирана од страна на Месната заедница на село Чајле наиде на широка поддршка меѓу жителите, бизнисмените и иселениците од…

Во Босна и Херцеговина само со лична карта

Набргу во Босна и Херцеговина македонските граѓани ќе може да патуваат само со лична карта, најавија премиерот Зоран Заев и претседавачот на Советот на министрите на БиХ, Денис Звиздиќ, на заедничката прес-конференција во Владата. Ова…

Општина Гостивар се збратимува со турската општина Килис

Делегација од Општина Килис, Турција, престојуваше вчера во Гостивар, при што се сретнаа со градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. При посетата градоначалникот Таравари и овластениот од страна на градоначалникот Хасан Кара, директорот…

Законот за јазиците оваа недела мора да се донесе, порача Заев

Неделава се очекува да биде донесен законот за употреба на јазиците, а по девет месеци расправата треба да биде завршена, најави премиерот Зоран Заев. „Прашањето треба да биде што побргу затворено. Порано овие закони се носеа по самото…

Јамтин: Шведска сака да ја види Македонија како важен играч во регионот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, и генералната директорка на Шведската агенција за меѓународна развојна соработка (СИДА), Керин Јамтин, денеска ќе ги потпишат договорот за развојна соработка и договорот за општите…

Врв на несериозноста е опозицијата да ги спречува реформите во земјата, смета Османи

Не доцнат реформите, доцнат неколку закони во делот на правосудството. Не доцнат поради законот за јазиците, туку зошто опозицијата не е во законодавниот дом, рече денеска вицепремиерот Бујар Османи. „Моите информации се дека има прогрес…

Османи: Надлежните да преземат мерки за навредите, Асани нема да го штити никој

Вицепремиерот Бујар Османи денеска ги осуди навредите од Бекир Асани од ДУИ упатени кон претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Притоа, Османи истакна дека Владата се залага за слобода на медиумите и дека тоа е во рамките на…

Прегазен пешак на патот Куклиш-село Свидовица, возачот избегал

Шеесет и едногодишен пешак вчеравечер бил прегазен на регионалниот пат село Куклиш-село Свидовица. Повредениот пешак починал на самото место, а возачот избегал. По преземените мерки, околу 23.30 часот во село Ињево, Радовишко, бил…

Брајан Фери во Скопје на 9 септември

Поп-легендата Брајан Фери на 9 септеври доаѓа во Скопје. Како што најавија од „Авалон продукција“, тој доаѓа во Скопје да испорача уште една незаборавна вечер со својот харизматично шармантен настап, исполнет со сите негови хитови и…

Чаусидис: Владата не само да осудува, туку итно да го расчисти случајот со Асани

Новинари од повеќе медиумски куќи се собираат пред ЗНМ за да изразат поддршка кон предсетателот на здружението, Насер Селмани, кој добивал закани по живот од страна на функционерот на ДУИ, Бекир Асани. Тамара Чаусидис, претседателка на…

Невреме во Македонија

Денеска во попладневните часови најпрвин во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет. Локално ќе има и услови за нестабилна облачност, проследена грмежи проследени со краткотраен пороен дожд. Се…

Македонија вечерва е во солзи: Познат идентитетот на загинатиот во страшната сообраќајка…

Како што објави Скај, во 17 часот на магистралниот пат Кочани - Штип се случила страшна сообраќајка несреќа помеѓу два мотоцикли и автомобил при што загинало едно лице. Според неофицијални информации починато е лицето В.Ц.(1979) од…

СДСМ вечерва “распали” по ВМРО ДПМНЕ и Христијан Мицковски

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажниот патриотизам. Блокирајќи го Законот што тие го прифатија во надеж дека ќе формираат Влада, впрочем ги блокираат реформите со што го кочат развојот на Македонија. Со тоа дејствуваат на директна штета на…