Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Пожар кај Олимпиското село

Само еден ден пред официјалниот почеток на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја избувна пожар кај Олимпиското село. Посетителите беа предупредени преку нивните мобилни телефони да не се доближуваат до местото. Според локалните…

Западот е за укинување на Унмик на Косово, Русија и Кина се против

Убиството на Оливер Ивановиќ и обидот за укинување на Специјалниот суд за воени злосторства на ОВК беа централна тема на синоќешната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации. Западот со нова иницијатива за промена на форматот…

ММДЧП најави тужби против Заев, Димитров, Ципрас и Коѕијас

Македонското меѓународно движење за човекови права најави тужби против премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, владата на Република Македонија, грчкиот премиер, Алексис Ципрас, грчкиот министер за надворешни…

Груби: За решевање на спорот со нашиот јужен сосед очекуваме директна помош од САД

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, кој престојува во САД, во Белата куќа оствари средба со Специјалниот Советник на Заменик Претседателот на САД Мајк Пенс, Моли Монтгомери. Груби и Монтгомери разговараа многу…

Отворен ден во Центарот за управување и контрола на сообраќајот

Градот Скопје организира отворен ден во Центарот за управување и контрола на сообраќајот и истовремено ги поканува граѓаните да дојдат и да се запознаат со начинот на работа и функционирање на овој центар. Отворениот ден на Центарот за…

УЈП со важна информација до граѓаните – ако не го направите ова, подгответе се за…

Уште оваа година граѓаните ќе мора лично да ги поднесуваат даночните пријави и тоа најдоцна до 15 март со УЈП. За најавата на електросно поднесување на даночни пријави, граѓаните ќе мора да почекаат до наредната година. Од УЈП…

Поранешните жени го обвиниле дека ги тепал, секретарот на Белата куќа најави оставка

Секретарот на Белата куќа, Роб Портер, најави оставка откако двете поранешни сопруги го обвинија за семејно насилство. За медиумите, Коби Холдернес, една од сопругите, изјави дека Портер ја давел и ја удрирал додека биле во брак. Истото…

Запален автомобилот на познатиот македонски новинар (фото галерија)

Утрово во еден час по полноќ,  бил запален автомобилот на прилепскиот новинар Зоран Милошески. Возилото кое било паркирано во гаража, но оние кои наумиле да го запалат не го сметале тоа за пречка, па така автомобилот е целосно уништен, а…

Има 39 жени и 94 деца: Сакам да го ширам семејството!

Сите 167 членови на семејството на Зионa Чанa живеат во четирикатна куќа со 100 соби, а 66-годишниот Индиец нема намера да го запре ширењето на семејното стебло, пренесоа медиумите. Имено, Чанa моментално има 39 жени, 94 деца и 33 внуци.…

Куче исчезнато во поплава пронајдено 3.000 километри подалеку

Куче кое во мај исчезнало во поплавите на подрачјето на Тексас пронајдено е три илјади километри подалеку и среќно вратено дома, пренесоа локалните медиуми во Тексас. Сопственикот на питбулот Еди Хуртадо за новинарите рекол дека Тор…

Еве како Јапонците чистат воз за само 7 минути

На сите веќе одамна им е познато колку Јапонците се работно дисциплинирани, но снимката на која е прикажано со која брзина ги чистат возовите ги воодушеви сите. На видеото кое се појави на интернет прикажани се Јапонци кои за седум…

Полицијата заплени автомобил со механизам за сокривање на таблиците!

Полицијата во Италија заплени автомобил Хјунади со вграден механизам кој ги покрива таблиците за време на брзо возење. Во случај камерите да го сликаат автомобилот, таблиците не би се гледале и полицијата не би можела да го пронајде…

Еве зошто НИКОГАШ не треба да славите пред време! (ВИДЕО)

Славењето победа е нормална работа. Победувате, и треба да бидете горди! Кога играта ќе биде завршена, чувствувајте се слободни да прославите. Но, бидете сигурни дека играта завршила... да не се случи нешто вакво:

Циклон ита накај Македонија: Синоптичарите излегоа со најнова прогноза – најавуваат…

Во утринските часови се уште ќе има локален слаб дожд, на планините слаб снег. Во петок ќе има преодно стабилизирање на времето. Нов влажен и постуден бран со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините од снег ќе има за…

Голема полициска акција – уапсени 36 лица

Американското Mинистерство за правда најави обвиненија против 36 лица што учествувале во меѓународна шема за сајбер-измами, со што им предизвикале штета од 530 милиони долари на многубројни потрошувачи, бизнис-субјекти и финансиски…

Еве што ќе Ви се случи ако немате редовен секс

Општо познато е дека редовниот секс и здравиот сексуален живот имаат бројни бенефити и позитивно влијание на здравјето, но дали знаевте дека недостаток од секс всушност може да биде лош за здравјето? Нередовен (или никаков)…

Заглавено тешко моторно возило на патниот правец Гостивар-Кичево: Итните екипи на терен

Сообраќајот на патниот правец Гостивар – Кичево кај село Сретково пред планинскиот превој Стража се одвива наизменично по една коловозна лента поради заглавено тешко моторно возило, информира ЈП Македонијапат. Оттаму посочуваат дека…

Еве како ќе препознаете дали жената сака има секс со вас!

Иако многумина велат дека е тешко да се разберат жените, има и ситуации кога тоа е можно! Според тврдењата, можно е мажот да препознае ситуација во која жената покажува дека е заинтересирана за секс. Говорот на нејзинотот тело може да ви…

Снег вечерва во Македонија – еве каде вее во моментов

Поради врнежи од снег на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила од 19:50 часот, информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни…

Кирацовски во посета на САД, средба со конгресменот Роберт Адерхолт

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, како пратеник престојува во неколкудневна работна посета на САД. Денеска, генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, се сретна со конгресменот Роберт Адерхолт од…