Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Дојче Веле: Европа ќе биде „цела и слободна“ само со Балканот

Намалениот ангажман на САД не Балканот не значи дека Вашингтон го губи интересот за регионот, оценува Дојче Веле. Според радиото, во Вашингтон внимателно се анализира стратегијата на Европската комисија за Западниот Балкан, бидејќи…

Коѕијас: Преферирам име на словенски, без превод, со географска одредница

Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик,…

ЕУ одобри доделување средства за истражувачки проекти во одбраната

(МИА) - Европската комисија соопшти дека се одобрени средства за неколку нови истражувачки проекти во рамки на Европскиот фонд за одбрана. Проектот „Океан 2020“ е поврзан со надзорот над морските површини и вклучува употреба на…

Штип ќе исплати 832.635 денари на партии и на независни советнички листи за локалните…

(МИА) - Општина Штип на политичките партии и на независните советнички листи и кандидати за градоначалници, кои учествуваа во локалните избори ќе им исплати вкупно 832.635 денари. Трајче Цветков од Одделението за финансии во Општина Штип…

Истражување: Преморените мажи сакаат полнички жени

(МИА) - Мажите кои вообичаено имаат стресно секојдневие, претпочитаат полнички девојки, посочува новото истражување на Универзитетот од Њукасл. Во експериментот, мажите биле поделени во две групи. Првата група била изложени на прилично…

Општина Делчево со јавен повик ќе дели средства за спорстки клубови и здруженија

Прв пат преку јавен повик општина Делчево ќе ги доделува општинските пари на спортски клубови и здруженија и на граѓански организации од градот. Ова е предвидено во новиот Правилник за условите, начинот и постапката за доделување финансиска…

Македонски уметници на изложба за 50 години од „2001: Одисеја во вселената“

(МИА) - Режисерот Јане Алтипармаков и фотографката Наташа Гелева ќе учествуваат на изложбата „2001: Одисеја во вселената - 50 години“ која на 21 март ќе биде отворена во Филмскиот музеј во Франкфурт. Се работи за ретроспективна изложба…

Паси: Колку побрзо се заврши спорот за името толку подобро решение ќе има

(МИА) – Посакувам час поскоро да се заврши спорот за името. Колку побрзо биде завршен, толку подобро ќе биде решението, вели Соломон Паси поранешниот министер за надворешни работи и претседател на бугарскиот Атлански клуб. - Мислам дека…

Во сообраќајни несреќи лани во Македонија загинале 155 лица

2018 (МИА) - Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка на возачот. Во 101 несреќа, пак, пет лица го загубиле животот по…

Пирло кажува „збогум“ на фудбалот на „Сан Сиро“

2018 (МИА) - Светскиот шампион со Италија од 2006 година, Андреа Пирло најави дека ќе одигра проштален натпревар на 21 мај на стадионот „Сан Сиро“ во Милано. Сите средства од мечот ќе бидат донирани во добротворни цели. - Ова е шанса да…

Кавадарци ги раскинува договорите за јавно приватно партнерство за осветлување и паркирање

(МИА) - Одлуки за согласност за спогодбено раскинување на договорот за јавно приватно партнерство за одржување на јавно осветлување и отпочнување постапка за престанок на договорот за јавно приватно партнерство за давање услуги на…

Владата ќе бара нов инвеститор доколку Веибо се откаже од работење во Македонија

(МИА) - Владата не може да дава плати во приватни фирми, но сепак ќе се заземе за решавање на проблемот што го имаат вработените во Веибо Груп од Крива Паланка кои повеќе денови штрајкуваат и си ги бараат трите неисплатени плати и ќе се…

Грчката академија на науките и уметностите поддржува решение на името со промена на…

Атина, 16 февруари 2018 (МИА) - Грчката академија на науките и уметностите преку соопштение ги коментира разговорите за името меѓу Македонија и Грција, посочувајќи дека е потребен договор затоа што тоа е во интерес на двете земји, но како…

Стоилов: Ние сме европски шампиони и така треба да се однесуваме

(МИА) -  Европскиот ракометен шампион Вардар во недела, 18-ти февруари во СЦ „Јане Сандански“ излегува против унгарски ПИК Сегед во Лигата на Шампионите. Првиот меч со вицешампионот на Унгарија заврши нерешено, но „црвено-црните“ веруваат…

Обезбедени средства за физибилити студија за пречистителна станица во Виница

(МИА) - Општина Виница обезбеди 150 илјади швајцарски франци како грант за изработка на физибилити студија за пречистителна станица за отпадни води. Средствата ги обезбеди Швајцарската агенција за развој и инвестиции, а студијата треба…

Кривична пријава за гостиварец за вонбрачен живот со малолетничка

Дваесет и тригодишен гостиварец заработи кривична пријава за вонбрачен живот со малолетничка од Битола. Како што соопшти МВР надворешната канцеларија Прилеп при СВР Битола поднесе кривична пријава против Ќ.С од село Дебреште-гостиварско…

Владина делегација предводена од премиерот Заев на Самит за Западен Балкан во Лондон

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев на 26 февруари ќе престојува во Лондон, Обединетото Кралство, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан за привлекување странски инвестиции. - На инвестицискиот Самит за Западен…

Два пати се гради и два пати се урива ѕид во кавадаречко Дреново

2018 (МИА) - Два пати се гради и два пати се урива ѕид во кавадаречко Дреново, истакнаа жители на селото. Според Ѓеле Стојанов, потпорниот ѕид се урива поради неквалитетна градба. - Потпорниот ѕид меѓу другото требаше да го разубави…

Нов спот на Здравко Чолиќ – „ KUĆA PUNA NARODA”

Здравко Чолиќ ја израдува публиката со ново видео "Kuca Puna Naroda", кое e објавено на официјалниот YouTube канал на Чолиќ. https://www.youtube.com/watch?v=0hNiiOwcI5A Спотот кој е во едноставна, романтична форма, е снимен во Дубровник и…

Со пари од ЕБОР ќе се зголемува бројот на соларни и ветерни електрани

(МИА) - Со 500.000 евра финансиска поддршка од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) Владата ќе изработува правни и административни подлоги за зголемување на обновливте извори на енергија (ОИЕ) и на нивната искористливост во…