Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Филип Петровски со потег кој никој не го очекуваше

Филип Петровски, кој имаше намера да се кандидира на лидер на ВМРО-ДПМНЕ на претстојниот Конгрес, денеска до истекот на рокот, тоа не го стори. Тој во изјава за „Фокус“, вели дека нема да учествува на Конгрес, кој е наместен од Никола…

Полицијата на нозе, пациентите во страв: Вооружан маж упадна во болница во Холандија

Полицијата во Ротердам евакуира клиника за пластична хирургија откако добила повик дека во зградата упаднал вооружан маж. Како што наведе портпаролот на полицијата, еден доктор бил врзан. Можно е да има и заложници.

РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ: Паста за заби која ќе ги остави заболекарите без работа! Еве за…

Новата паста за заби која прави чуда ја измислила Јапонката Казуе Јамагиши. Како што некои тврдат, со оваа паста одењето на заболекар ќе стане минато. Оваа паста за заби, наводно, ги пополнува сите дупки и пукнатини и притоа ја…

Диктаторот со автобус помина покрај народот – уште ваква реакција немате видено…

Севернокорејската телевизија постојано го известува народот што се` Ким Јонг-ун прави. Постојат снимки кои подобро е да не се коментираат, и да се остават гледачите сами да ги доживеат како што сакаат. Погледнете го видеото во прилог,…

Барате работа? Се бараат нинџи – плата 1.400 евра!

Јапонија вработува нинџи - плата 1.400 евра. Сепак, доколку се одлучите да конкурирате за оваа работа, не плашете се, нема да спроведувате тајни задачи, ниту пак ќе извршувате атентати, туку ќе бидете туристички водич во кругот на древниот…

Ја пиела оваа напивка 6 дена на празен стомак. Крајниот резултат? Ќе ве изненади

Голем број од луѓето имаат проблем со тежината и бараат нови начини и диети за да се решат од вишокот килограми. Оваа напивка, како што се тврди, ќе ви помогне да се решите од вишокот килограми на природен начин. Погледнете и…

Изгледа како обична торта, но само неколку минути подоцна направила ремек-дело! (видео)

Кој не сака добра торта? Особено со совршена глазура! Оваа жена ќе ви покаже како обичната торта да ја претворите во вистинско ремек-дело во само неколку минути. Што велите за крајниот резултат? Фантастично, зар не?

Забележал нешто чудно како брзо плива кон неговиот кајак. Кога ја ставил раката во…

Да бидете на отворени води може да биде многу возбудливо, но исто така и застрашувачко, посебно ако се наоѓате во мал кајак. Затоа кога овој пар кајакари видел нешто чудно во водата, не можеле ништо да направат освен да запрат и да…

Погледнете во својата дланка, пронајдете ја линијата на срцето и дознајте кого ќе сакате,…

Ако сте љубопитни каква ви е судбината кога станува збор за љубовта и одностите со луѓето, слободно погледнете во дланката, пронајдете ја линијата на срцето и прочитајте кого ќе сакате, а кој ќе ве сака вас. Линијата на срцето е онаа…

Села не го дава Министерството за здравство

Зијадин Села од Алијансата на Албанците не се откажува од министерството за здравство. По средбата со премиерот Зоран Заев на која станало збор дали Алијансата на Албанците ќе остане во Владата, Села рече дека ќе го кажат својот став по…

(Видео) Пукање на границата: Ново бегство на севернокорејски војник во Јужна Кореја

Јужнокорејските војници испукале 20-ина предупредувачки куршуми кон севернокорејските единици кои дошле до демилитаризираната зона во потрага по војник што пребегнал на југ. Севернокорејскиот војник ја преминал зоната користејќи ја…

Двегодишно дете повредено во сообраќајна несреќа кај Челопек

Двегодишно дете и 17-годишник се повредени во сообраќајна несреќа во Тетовско. Според полицијата, несреќата се случила вчера околу 12.30 часот на локалниот пат во селото Челопек, Тетовско, меѓу возилото „форд транзит“, управувано од Н.З.…

Нов скандал со млеко за бебиња: Се повлекуваат милиони производи

Нов скандал со млеко за бебиња на францускииот гигант за млечна индустрија „Лакталис“. Вторпат месецов од пазарот отстранети се милиони производи во светот. Како и минатата седница, производите за бебе се повлечени кога се покажало дека…

Дваесетгодишник уценувал малолетничка со еротски фотографии

Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (20) од село Елевци, општина Центар Жупа, поради уцена. Во текот на октомври минатата година тој набавил еротски фотографии од малолетничка, со која порано бил во љубовна врска,…

Вооружени разбојници украле црковни пари од 75-годишна жена

Двајца вооружени разбојници ограбиле црква во скопското село Катланово. Според полицијата, вчера во 16.10 часот граѓанин пријавил дека во црквa лоциранa на 150 метри пред Катлановска Бања, две лица вооружени со пиштоли, влегле во објектот…

Возачот што газеше пешаци во Мелбурн бил зависник од дрога со психички проблеми

Возачот што со џип влета во група пешаци во центарот на Мелбурн и притоа повреди најмалку 19 лица бил зависник од наркотици, соопшти тамошната полиција. Според податоците, возачот бил државјанин на Австралија по потекло од Авганистан и…

Пучдемон од Брисел: Дојде време републиката да се отцепи од монархијата

Говорејќи од Брисел, разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон и се зблагодари на младата жена, која предложи да гласа во негово име. „Денеска е многу важен ден, не за сегашноста, туку за иднината на Каталонија, а Вие,…

(Видео) Костовски: Условите во кои се држат притворените се како во нацистички логор

Условите во кој што се сместени притворените за настаните од 27 – ми април во Истражниот затвор Шутка се како во нацистички логор, обвини Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Хунтата се изживува со притворените патриоти. Додека…

САД ќе ја истражуваат воената соработка меѓу Западен Балкан и Русија

Американското министерство за одбрана во текот на следната година ќе соработува со Стејт департментот за да изведат подетална оценка за соработката на сите земји од Западен Балкан со САД и Руската Федерација. Врз основа на проценката за…