Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Трамп: САД се повлекува од нуклеарниот договор со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се повлечат од договорот за нуклеарно оружје, бидејќи Русија го прекршувала овој договор. Иако не понуди пример за тоа како Русија го прекршува овој договор, сепак Трамп изјави…

Могерини: Околностите за смртта на Кашоги се длабоко вознемирувачки

Шефицата за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, истакна дека околностите за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги „се длабоко вознемирувачки” и повика на детална, веродостојна и транспарентна…

Кинеската економија бележи најниска стапка на раст на БДП

Кинеската економија во третиот квартал бележи најниска стапка на раст од глобалната финансиска криза. Трговската војна со Соединетите Држави почна да ја притиска економијата на оваа азиска земја. „Бруто-домашниот производ на Кина…

Звиздиќ со честитка до Заев: Сакам вашата одлука да ја зајакне европската перспектива на…

Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ испрати честитка до македонскиот премиер Зоран Заев за изгласувањето на уставните измени во македонскиот Парламент, објави Советот на министри на БиХ. „Ви…

(Видео) Цртале графити на ѕид од 13-тиот век, им се заканува казна затвор

23-годишниот Леу Фурлонг од Ливерпул му се заканува 10 години казна затвор во Тајланд бидејќи цртал графити на 800-години стара тврдина во таа земја. https://www.youtube.com/watch?v=PS0A-mpAGbU Туристистот додека ги цртал графитите не…

Метеоролозите најавуваат нов пресврт со времето: Што ќе се случува следните денови?

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а околу пладне и попладне повторно ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, а температурата ќе се движи до 23 степени, соопштија од УХМР. Во Скопје…

Две нови тропски бури се движат кон Мексико

Два нови тропски бури се движат низ Тихиот океан кон Мексико, а една од нив може да се претвори во ураган, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани. Тропска бура Вила, која може да се претвори во ураган, е 21-та олуја…

Трагедија во Охрид – еден загинат

Страшна сообраќајна несреќа се случила вчера во ноќните часови, односно нешто по 01 часот по полноќ на на магистралниот пат Охрид-Кичево. Несреќата се случила помеѓу товарно моторно возило „Мерцедес“ и патничко моторно возило „Фиат Пунто“,…

Во судири во северна Нигерија загинаа 55 лица

55 лица се убиени во насилните судири што се случија меѓу припадниците на различни заедници во северната нигериска држава Кадуна во текот на изминатите неколку дена, изјави комесарот на локална полиција денеска. Ахмад Абдур-Рахман рече…

Децата-мигранти се загрозени од сиромаштија

Извештајот за сиромаштијата на децата на Агенцијата за фундаментални права на ЕУ (ФРА) покажува дека децата-мигранти се најмногу изложени на ризик од сиромаштија. Во сите земји-членки на ЕУ, децата-мигранти се изложени на поголем ризик…

Гори фабрика за метал во Русија, еден пожарникар загина, двајца се повредени

Во фабриката за метал „Електроцинк“ во Владикавказ, на југот на Русија, доцна синоќа избувнал пожар, кој зафатил површина од 4.500 квадратни метри, објави ТАСС, цитирајќи го руското Министерство за вонредни состојби. Еден пожарникар…

Во Германија се дебатира за тоа како да се постапува со волците

Неколку германски федерални провинции започнаа иницијатива, со која се предлагаат начин за тоа како би се справувале со волците во иднина, чиј број значително се зголеми во Германија во последниве години, објавија германските медиуми.…

Франција до Лондон: Прашањето за границата со Ирска треба да се реши, ЕУ нема да прифати…

Европската Унија нема да прифати привремени мерки за решавање на прашањето за границата со Ирска во преговоите за брегзит, изјави денеска француската министерка за Европа, Натали Лоазо. „Мораме да имаме конечен договор или барем не…

Единствена Македонија: Иванов да го повлече актот за определување на Заев за мандатор на…

Власта со поткуп од по два милиони евре по пратеник и закани со затвор за пратеници или членови на нивни семејства ја донесе во Собранието одлуката за пристапување кон измена на Уставот, се вели во соопштението на Единствена Македонија.…

Фчерашни на терен: Како помина есенското врзување на јаболкниците?

И оваа недела нѐ чека нова епизода на „Фчерашни новости“. Овојпат, од оваа ревносната екипа последни ќе дознаете: https://www.youtube.com/watch?v=wrKgKRTmsxs - Фчерашни открива: Дали партиите ќе си подадат рака? - Фчерашни дознава:…

Мајка подигнувала пари од банкомат: Кога го видела екранот, не можела да ги задржи солзите

Се чини дека денес луѓето ретко покажуваат благодарност. Понекогаш едно „благодарам“ многу значи и ги зближува луѓето на посебен начин. Меѓутоа, луѓето се често толку обземени со својот живот, што забораваат на манирите. Некој се сетил…

Прво го одбила, а кога дознала за неговиот авион веднаш се променила – еве како реагирала…

Јутјуберот Коби Персин направил местенка во која покажал како се однесуваат некои девојки кога ќе дознаат дека си богат и имаш сопствен авион. И пришол на една девојка и со неа започнал разговор, а таа му рекла дека има дечко и дека е…

Видео кое ќе ви го разубави денот: Погледнете како ова бебе се кара со таткото затоа што…

Видео кое ќе ви го разубави денот: Погледнете како ова бебе се кара со таткото затоа што мора да слезе од маса На интернет често можеме да наидеме на слатки снимки со бебиња. Ова видео не насмеа и ни го разубави денот, а сигурни сме дека…

Возач забележал полицаец како спие, па го пробудил со свирење и викање „Устај, војско!“…

Возач забележал полицаец како спие, па го пробудил со свирење и викање „Устај, војско!“ Еден возач додека се возел забележал полициско возило во кое спиел еден полициски службеник. Повеќето луѓе би продолжиле по својот пат, но овој…

Од надвор изгледа како 300 години стара куќа, но внатрешноста изненадува!

Оваа куќа во англискиот град Корнвал е изградена далечната 1688 година. Новите сопственици го задржале традиционалниот надворешен изглед, но внатрешноста е целосна спротивност. Оваа куќа е доказ дека за книгата не треба да судите по…
error: Соддржината е заштитена.