13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Пронајдено телото на познатиот новинар и водител кој исчезна деновиве?

При потрагата по познатиот британски водител и доктор Мајкл Мозли, кој исчезна во Грција, пронајдено е тело. Телото е пронајдено во пештера на островот Сими, соопшти полицијата. Се уште не е потврдено дали се работи за исчезнатиот лекар.

Докторот наводно околу 13 часот и 30 минути излегол на прошетка од плажата Свети Никола, но не се вратил во сместувањето.

Мозли беше еден од водителките на „Верувај ми, јас сум доктор“ што се емитува на Би-Би-Си. Тој е познат и по појавувањето на различни телевизиски емисии и водењето на здравствен подкаст.

Во петокот, ќерката на градоначалникот Мика Папакалодука изјави за новинската агенција PA дека „многу“ островјани се приклучиле на потрагата и со свои чамци се обидуваат да го пронајдат британскиот државјанин.

Таа рече: „Тоа е мал остров, луѓето зборуваат. Ние сме всушност добри луѓе овде. Сите го бараат. Тоа е толку мал остров што некој би се изгубил. Нам ни е толку чудно. Сите се загрижени и го бараат.

„Една жена пријавила дека го видела Мозли, познат по тоа што ја популаризирал диетата 5:2 и се појавила на The One Show и This Morning, во областа Педи во средата.

Д-р Мозли е одговорен и за зголемената популарност на диетата за слабеење 5:2, која вклучува постење два дена во неделата. Неодамна беше водител на две серии за Канал четири. Неговите емисии освоија награди, а Британската медиумска асоцијација го прогласи за медицински новинар на годината.