22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

„Хаарец“: Хамас брзо ги обновува способностите и ги менува тактиките

Израелскиот весник „Хаарец“ наведува дека движењето Хамас забрзано ги обновува своите капацитети и повторно се активира во другите области на Газа.

Весникот цитираше висок израелски офицер, чиј идентитет не беше откриен, кој вели дека во оваа војна Израел „учи да се натпреварува со Хамас“, бидејќи движењето неодамна ја промени својата воена тактика и се фокусира повеќе на поставување експлозивни направи во зградите.

Весникот, поврзан со израелската левица, додава дека неодамнешните операции во населбата Зејтун и други области покажале дека проценките на војската за инфраструктурата на Хамас се неточни.

„Хаарец“ потврди и дека повеќето војници во израелската армија сметаат дека воената операција што ја започна армијата во Џабалија е апсурдна.

Во вторникот, американскиот портал „Политико“ ги цитираше официјалните претставници: „Можете да го деградирате, можете да го нарушите Хамас, но работите што му дозволуваат да се формира, да се развива и да расте се уште се таму“.

Порталот наведува дека разговарал со четворица американски претставници кои рекле дека се согласуваат со мислењето дека е малку веројатно Израел да постигне целосна победа во Газа и дека сегашните израелски операции во Газа „вдишуваат живот во движењето Хамас“.

Изминатите неколку дена беа сведоци на очигледна ескалација на операциите на палестинскиот отпор предводен од Бригадите Ал-Касам, военото крило на движењето Хамас, во различни области на Појасот Газа, откако Израел го попречи договорот за размена на затвореници предложен од посредниците и одобрен од Хамас.

Како што пренесува „Anadolu“, Израел објави дека до вторникот од почетокот на војната во Газа, која влезе во осмиот месец, загинале 620 израелски војници, а 3.456 се ранети. Информациите што ги изнесе израелската армија се мета на обвинувања од домашната јавност, која смета дека се крие реалниот број на загинати и ранети, кој е многу поголем.

Израел ја продолжува војната иако Советот за безбедност на Обединетите нации донесе резолуција за итен прекин на непријателствата и покрај фактот што Меѓународниот суд на правдата побара да се преземат итни мерки за да се спречи геноцид и да се подобри хуманитарната ситуација во Газа./Извор:Makfax