26.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СВЕТ

Атентат на премиерот на Словачка; „Животот на Фичо е во опасност“

Словачкиот премиер Роберт Фицо бил ранет кога бил застрелан во градот Хандлова, 150 километри од Братислава, според словачките медиуми, бил хоспитализиран, а напаѓачот бил уапсен.

„Животот на Фичо е во опасност“
Животот на Роберт Фицо е во опасност, соопшти канцеларијата на словачката влада.

Со авион бил пренесен во болницата во Банска Бистрица, според најавата, бидејќи транспортот до главниот град Братислава би траел „премногу долго“.

Во објавата на тимот на Роберт Фиц на неговата Фејсбук страница, се вели дека тој бил „удрен повеќе пати“.

Сведок на местото на настанот претходно изјави за Ројтерс дека слушнал неколку истрели пред да види како мажот е приведен од полицијата.