34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Британец добил џекпот од 10,2 милиони фунти и го поделил со своите соседи

Ветеран од британската армија и поранешен полицаец доби џекпот на поштенска лотарија од 10,2 милиони фунти што го подели со соседите од соседството.

Дејвид од градот Бриџ Ерне, во округот Першир на југозападот на Шкотска, татко на две деца, успеал да освои 10,2 милиони фунти во извлекувањето на поштенската лотарија на 27 април, а како што пренесува „Сан“ таблоид, добивките ги подели со 10 соседи во неговото соседство.
Британските медиуми објавија дека џекпотот од 10,2 милиони фунти е најголемата награда досега освоена во наградна игра во Шкотска, пренесува Танјуг.

Другите двајца најдобри победници во ждрепката на 27 април освоија по 680.000 фунти, а осум играчи освоија по 340.000 фунти. „Не знам како се чувствувам. Јас сум малку шокиран. Мислев дека 15.000 фунти или дури 5.000 фунти ќе бидат многу, но сега сум апсолутно зачуден“, рекол Дејвид додека неговите соседи гласно го прославувале џекпотот.