34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Камион без возач прегази најмалку 29 ученици на фестивал во Киргистан

Камион без возач прегази 29 ученици на фестивал во Киргистан.

Камионот што го користел продавач на сладолед ненадејно тргнал по удолницата и прегазил голем број ученици, од кои многумина биле свртени со грб.

Многумина успеале да побегнат, но 29 лица биле прегазени.

Осумнаесет деца на возраст од девет до 16 години се хоспитализирани, додека кај седум има опасност по живот.

Инцидентот го снимила камерата на дронот која го снимила моментот кога децата го држат големото знаме на Киргистан.

На видеото се гледа како камионот ненадејно се движи по удолницата и минува низ групи деца.

Полицијата покренала истрага, а според една од пријавите, возачот заборавил да ја повлече рачната сопирачка./Извор:Makfax