4.8 C
Скопје
19. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Виенската полиција за исчезнувањето на малата Данка: „Разговаравме со сведокот и го прегледавме видеото“

Австриската полиција разговарала со авторот на видеото од Виена, на кое се гледа девојче, кое личи на малата Данка Илиќ, двегодишното девојче кое исчезна на 26 март во Бањско Поле кај Бор.

„Го интервјуиравме сведокот и го прегледавме видеото што тој го сними. Точните околности, особено дали се работи за исчезнато девојче, се предмет на истрагата, која е во тек и ја спроведува криминалистичката полиција на Виена“, велат за „Дневник“ од виенската полиција.

Австриската полиција беше контактирана од нашата полиција откога им се јави маж, кој на 30 март на трамвајска станица во центарот на Виена снимил девојче кое личи на исчезнатата Данка. Била придружувана од две жени за кои се верува дека се Романки.

Виенската полиција не откри што открила ниту, пак, открила информации за можни повици од граѓани, кои би можеле да помогнат да се расветли овој случај.