16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Силен земјотрес ја погоди Грција, тлото се тресеше и во Турција

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала околу 15 часот и 15 минути го потресе подрачјето на Додеканезите.

Епицентарот на земјотресот бил недалеку од островот Суми, на длабочина од 20 километри.

Земјотресот бил почувствуван и на островот Кос, а жителите на крајбрежните области на Турција исто така јавуваат дека почувствувале тресење на земјата.

„Се тресеше и во Бодрум“, „Траеше околу седум секунди, се нишаше“, напишаа жителите на веб-страницата на ЕМСЦ.

Спонзорирано: