12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk
СВЕТ

Милановиќ: Нема да бидам уште долго претседател, ќе бидам премиер на Хрватска

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска е лојална членка на НАТО, но нагласи дека треба да се посвети на вооружувањето на земјата.

Милановиќ рече дека авионите се убава работа, што на ХДЗ ѝ требаше за да им послужи како предизборен трик, но изгледа дека нема да биде така, додаде тој.

„Јас нема да бидам уште долго претседател, ќе бидам премиер“, изјави Милановиќ на новинарите, пренесе загрепски N1.

Милановиќ повторно ги критикува Владата и премиерот Андреј Пленковиќ за уривање на Уставот и избегнувањето свикување на Советот за национална безбедност.

Спонзорирано: