12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Франција: Испраќаме уште оклопни возила и проектили во Украина

Франција ќе и обезбеди на Украина дополнителни оклопни возила и противвоздушни ракети, земени од старата, но се уште функционална опрема од француските залихи, изјави министерот за одбрана, Себастиен Лекорну.

Опремата вклучува оклопни транспортери од типот ВАБ и ракети од типот Астер за системите САМП/Т.

ВАБ се клучни за мобилноста на војниците долж долгиот фронт и беа побарани од Украина.

Зборувајќи за весникот „Ла Трибјун“, Лекорну одби да ја прецизира количината што се испорачува, освен да каже дека „стотици“ оклопни возила ќе бидат испратени во Украина. Тие би пристигнале оваа година или почетокот на следната година.

Франција и доставила на Украина опрема во вредност од околу 2,6 милијарди евра од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Спонзорирано: